Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa udało się zgromadzić w Starej Synagodze imponujący zestaw ponad 130 obrazów, grafik, rysunków i rzeźb autorstwa ponad 40 twórców, którzy urodzili się w tym mieście bądź studiowali w krakowskiej Szkole (a później Akademii) Sztuk Pięknych. Prace te wypożyczono z 26 muzeów i kolekcji prywatnych. Autorka scenariusza wystawy Natasza Styrna podkreśla, że twórcy ci nie zamykali się we własnym środowisku, byli otwarci na różne style i tendencje artystyczne ich epoki. Wszyscy podejmowali wprawdzie w sposób pogłębiony tematykę żydowską, ale nie ona znajdowała się w głównym nurcie ich zainteresowań. Nie dominuje też na wystawie. – Chcieliśmy pokazać, że ich sztuka jest tak bardzo polska i europejska – podkreśla kurator Eugeniusz Duda.

Ekspozycja zaczyna się od obrazów Maurycego Gottlieba uważanego za prekursora żydowskiego malarstwa w Polsce. W 1873 roku rozpoczął on studia w kierowanej przez Jana Matejkę krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. To on na uczelni utorował drogę następnym żydowskim studentom. Na wystawie możemy zobaczyć prace m.in. dwóch jego młodszych braci, Marcina i Leopolda, oraz Szymona Buchbindera, Maurycego Trębacza, Artura Markowicza, a także Samuela Hirszenberga, który podczas pobytu w Krakowie w latach 1904 – 1907 skupił wokół siebie młodych studentów żydowskich.Licznie prezentowane są na wystawie – różnorodne w formie i treści – dzieła artystów z lat międzywojennych, m.in. Jonasza Sterna, Emila Schinagela, Artura Nachta-Samborskiego, Henryka Gotlieba, Leo Schön-kera, Leona Lewkowicza, Józefa Badowera, Saszy Blondera, Doroty Berlinerblau-Seydenmannowej. W osobnej sali zgromadzono obrazy malarzy z kręgu École de Paris urodzonych w Krakowie, jak Alicja Halicka, Mojżesz Kisling, czy tu studiujących, m.in. Zygmunta Menkesa, Louisa Marcoussisa, Simona Mondzaina i Dawida Seiferta.

Wystawa w Starej Synagodze (czynna do końca października) jest jedną z atrakcji 18. Festiwalu Kultury Żydowskiej, który od soboty trwa na krakowskim Kazimierzu. Należy on do najbardziej prestiżowych festiwali żydowskich na świecie. Przez dziewięć dni odbędzie się ponad dwieście wydarzeń: koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmów, spotkania autorskie, wykłady oraz liczne warsztaty, m.in. tańca chasydzkiego, muzyki klezmerskiej, żydowskiej kuchni i wycinanki.