Ekspozycja „And There Was Light” (Stało się światło) w Eriksbergshallen podkreśla znaczące dokonania włoskiego renesansu, prezentując głównie dzieła mistrzów: da Vinciego, Michała Anioła i Rafaela oraz ich uczniów. Obiekty wypożyczono z muzeów i prywatnych zbiorów, m.in. z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Obok malarstwa, rzeźb, rysunków i szkiców pokazywane są też modele wynalazków Leonarda da Vinci, w tym helikoptera i lotni. Większość z nich wykonał na podstawie szkiców artysty Erik Hagman.
Największe wzięcie ma jednak „La Bella Principessa”. W Polsce obraz znany był do niedawna pod nazwą „Profil młodej dziewczyny w stroju z epoki renesansu”. Tu ma swoją światową premierę.
[srodtytul]Nos kolekcjonera[/srodtytul]
Historia odkrycia dzieła, datowanego na rok 1495, namalowanego ołówkiem, kredką i tuszem na welinie, czyli bardzo cienkim pergaminie z cielęcej skóry, jest niezwykła. Obraz wystawiono na aukcji Christie’s w Londynie 12 lat temu jako obiekt niemieckiego pochodzenia z początku XIX w. „La Bella Principessa” wzbudziła zainteresowanie kanadyjskiego kolekcjonera sztuki Petera Silvermana. Zaproponował za nią 18 tys. dolarów, ale przelicytowano go o tysiąc.
[wyimek]O odkryciu pisaliśmy 16-10-2009 w tekście [b][link=http://www.rp.pl/artykul/9140,377145_Nieznany_obraz_Leonarda_da_Vinci_.html]"Nieznany obraz Leonarda da Vinci"[/link][/b][/wyimek]