Szokujące i zachwycające dzieła oraz ekstrawaganckie losy ludzi kultury będą tematem kolejnego spotkania Kulturalnego Klubu Kolacyjnego. Wieczór „Sztuka skandalu i skandale w sztuce" odbędzie się dzsiaj
Monika Małkowska to publicystka, która o sztuce pisze niesztampowo. Nie boi się mocnych słów, nie znosi sztywnych wykładów, bo twórczość artystyczną uważa za żywy element współczesności. Na czwartkowym spotkaniu przywoła artystów, których skandalizujące dzieła zaprowadziły przed oblicze sądu i tych, wokół których wybuchały wielkie dyskusje. Co mają wspólnego Lady Gaga i Lord Byron? Kto jest twórczym skandalistą, a kto tylko pozuje?
Historia skandalu sięga starożytności – zaczęło się od nagiej kobiety, wyrzeźbionej przez Praksytelesa. Paolo Veronese, włoski malarz renesansowy, za obraz „Ostatnia wieczerza" stanął przed obliczem Inkwizycji. W XVIII-wiecznym Londynie swoim stylem życia szokował Beau Brunnell – dyktator mody męskiej. Sto lat później Malarz Gericaulti, przenosząc na płótno katastrofę statku Meduza, wstrząsnął Paryżem. Lord Byron zdumiewał licznymi przygodami miłosnymi, Katarzyna Kozyra pozowała do zdjęcia „Olimpia" przechodząc chemioterapię, a firma Benetton reklamuje stroje uderzając w rasowe i religijne tabu.
Skandal ma wiele twarzy, ale jego siła trwa od wieków. Opowieści zilustruje autorska ścieżka dźwiękowa. Monika Małkowska wybrała m.in. „My way", ale w punkowej wersji Niny Hagen, Janis Joplin, Chavelę Vargas i Sid Vicious.
Dopełnieniem wieczoru poświęconego artystycznym kontrowersjom będzie obecność kulinarnego przewodnika. Szef kuchni Aleksander Baron stosuje oryginalne połączenia smaków, a podczas kulturalnych dyskusji serwuje gościom przystawki dobrane specjalnie od tematu wieczoru. Dotychczas wieczory wzbogacił m.in. czekoladową-borowikową panna cottą z różą oraz wędzonym dorszem na musie śliwkowym z odrobiną słoniny.