Gdzie zaczyna się polska nowoczesność

Tylko do 17 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Muzeum nad Wisłą w Warszawie można oglądać wystawę „Czym jest Oświecenie?”

Aktualizacja: 03.06.2018 13:47 Publikacja: 03.06.2018 13:39

Rytownik nieustalony, "Kobiety idące na Wersal", 1789. Akwaforta kolorowana akwarelą.

Foto: materiały prasowe

To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć, jakie skarby kryje Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w stolicy, który właśnie obchodzi 200-lecie swojego istnienia. Pierwotnym twórcą i właścicielem Gabinetu Rycin był król Stanisław August, który zbierał je nie tylko z kolekcjonerską pasją, ale także z intencją, by służyły edukacji dworskich artystów, jak i przyszłych pokoleń.

Dla Uniwersytetu kolekcję zakupiono w 1818 roku od spadkobierców. Jest to najstarszy publiczny zbiór grafiki i rysunku w Polsce, powiększony także darem Stanisława Kostki Potockiego.

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu