Pomysłodawca konferencji - prof. dr Klaus Hahlbrock widzi w niej również sposób na pogłębienie współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i Niemiec oraz na poprawienie relacji między narodami. Liczy również na to, że przedsięwzięcie będzie się rozwijać i w przyszłości powstanie sieć europejskich naukowców.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/temat/478361.html]Czytaj specjalny dodatek[/link][/wyimek]
Artyści postrzegają świat intuicyjnie, naukowcy poprzez doświadczenie, jednak te dwa światy są ze sobą połączone, np. dzieci słuchające muzyki rozwijają się lepiej, a odbiór sztuki wywołuje w mózg człowieka określone procesy. Zdaniem organizatorów, wzbogacenie wykładów naukowych o koncerty, wystawy i inne działania artystyczne zachęci publiczność do zainteresowania się nauką.
Konferencję otworzy w czwartek w Arkadach Kubickiego koncert Chóru Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. Tego dnia prof. Jerzy Vetulani wygłosi wykład na temat relacji pomiędzy rozumem i sztuką. Drugi dzień konferencji rozpocznie performance Pawła Althamera, artysta chce stworzyć raj na ziemi, zachęca, by wszyscy przynieśli ze sobą kwitnącą na żółto roślinę.
[link=hhttp://www.rp.pl/artykul/478361,478371_Program_Science_and_Art_in_Europe_.html]Szczegółowy program konferencji[/link]