Arcydzieła w Museum Folkwang Zagłębiu Ruhry

Dobiegająca końca pierwsza wystawa w Museum Folkwang w Essen stała się artystycznym wydarzeniem

Publikacja: 20.07.2010 18:56

Paul Gauguin "Contes Barbares" (1902), olej na płótnie

Paul Gauguin "Contes Barbares" (1902), olej na płótnie

Foto: Museum Folkwang

Pokaz "Najpiękniejsze muzeum świata" to projekt specjalny, podejmujący próbę rekonstrukcji najbardziej znanej kolekcji Zagłębia Ruhry, która przed wojną słynęła z dzieł francuskich impresjonistów i niemieckich ekspresjonistów.

Jej powstanie zainicjował na początku XX wieku Karl Ernst Osthaus, wnuk przemysłowego potentata. Bogate zbiory europejskiego malarstwa, a także rzeźb z różnych epok i kultur prezentował początkowo w prywatnym muzeum w Hagen, położonym 80 km na zachód od Essen.

Właściciel nazwał je Folk-wang od jednego z 12 pałaców – siedziby bogów, opisywanej w starogermańskim poemacie "Edda". Po śmierci fundatora muzeum przeszło na własność miasta, a w latach 20. zostało przeniesione do Essen.

W czasach nazistowskich dzieje kolekcji były burzliwe. W 1937 roku władze skonfiskowały 1400 obrazów, rzeźb i grafik. Część trafiła na propagandową wystawę sztuki "zdegenerowanej" zorganizowaną przez NSDAP. Wśród nich – obrazy wybitnych niemieckich ekspresjonistów: Ludwiga Kirchnera i Emila Noldego. Część została wywieziona do Szwajcarii i sprzedana na aukcji w Lucernie w 1939 roku. Tak stało się m.in. z obrazami Cezanne'a, Matisse'a, Kirchnera. Po wojnie niektóre udało się odkupić, inne pozostały w rękach nowych właścicieli.

Organizatorzy pokazu zebrali 396 wspaniałych prac. Niektóre przywieziono z zagranicznych muzeów, m.in. "Improwizację" – abstrakcyjną kompozycję Wassilego Kandinskiego z Guggenheim Museum, i obraz Marca Chagalla, przedstawiający wiosenne żydowskie święto Purim, z Philadelphia Museum of Modern Art.

W zbiorach Folkwang także kryją się arcydzieła. Niektóre kupował jeszcze Karl Ernst Osthaus, założyciel muzeum. Płótno przedstawiające dynamiczny, niemal kubistyczny pejzaż kamieniołomów spod Aix--en-Provence nabył w 1906 roku, tuż przed śmiercią jego twórcy, czyli Cezanne'a. On również zakupił m.in. portrety ulubionej modelki Pierre'aAuguste'a Renoira – Lise z parasolką, oraz Armanda Roulina, syna listonosza z Arles, namalowany przez Vincenta van Gogha, a także tajemnicze płótno Paula Gauguina "Contes Barbares" – ze sceną symbolicznego przejścia w stan nirwany. Natomiast portret śpiewaka opery paryskiej JeanaBaptiste'a Faure w roli Hamleta – dzieło Edouarda Maneta z 1988 roku – nabyli w latach 20. następcy fundatora Museum Folkwang.

Arcydzieła malarstwa europejskiego pokazywane są na wystawie często w zaskakujących kontekstach, obok japońskich masek z teatru no, lalekjawajek czy rzeźb z Oceanii. Nie należy się jednak temu dziwić. Tak właśnie oglądał je pierwszy kolekcjoner.

[ramka]"Das schönste Museum der Welt" – wystawa w Museum Folkwang w Essen, czynna do 25 lipca

Nowe Museum Folkwang w Essen, zaprojektowane przez angielskiego architekta Davida Chipperfielda, jest jedną z najważniejszych inwestycji kulturalnych Zagłębia Ruhry – Europejskiej Stolicy Kultury 2010[/ramka]

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne