W tym roku święto designu rozpocznie się w Londynie 18 i potrwa do 26 września. Prezentacja polskiego artysty przygotowywana jest przy wsparciu [link=http://www.polishculture-nyc.org/]Instytutu Kultury Polskiej w Londynie[/link].
Konstrukcja Zięty zbudowana w unikatowej technologii FiDU będzie nosić nazwę BLOW&ROLL. Całość zostanie złożona z wielkowymiarowych stalowych elementów, sięgających nawet do 30 m. Elementy konstrukcji zostaną przetransportowane w formie płaskiej w rolkach i napompowane powietrzem do uzyskania przez nie ostatecznej formy. Publiczne pompowanie będzie wydarzeniem otwierającym wystawę.
Jest to pierwszy na świecie rolowany profil stalowy. Na dziedzińcu Muzeum stanie elipsoidalna forma fontanny, zbudowanej ze stali nierdzewnej o wysokim połysku, dzięki czemu artysta uzyskał efekt wielokrotnego odbicia, na powierzchni fontanny będzie widać jej odbicie w wodzie, odbicie otoczenia i jej elementów.
- Dla mnie Oskar Zięta jest przede wszystkim reprezentantem całego pokolenia młodych polskich projektantów, które niezwykle kreatywnie łączy fantazję z funkcjonalnością. Oskar w swoich projektach przeplata ciekawą estetykę z nowoczesną i pomysłową technologią FiDU. Młodzi polscy projektanci to jest nowa twarz Polski, Polski XXI wieku, inspirującej, otwartej i ciekawej - powiedział Roland Chojnacki, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.
FiDU jest elastyczną technologią stabilizacji blachy. Zanim Oskar Zięta opracował tę metodę poznawał najróżniejsze technologie obróbki blachy – od gięcia, rolowania, tłoczenia, poprzez prasowanie po różne metody klejenia. FiDU czyli „Freie Innen Druck Umformung”, w wolnym tłumaczeniu znaczy „wolna deformacja ciśnieniem wewnętrznym”. Polega ona na dopasowaniu materiału do wewnętrznej formy matrycy przy użyciu bardzo wysokiego ciśnienia wewnętrznego.