Instytut został powołany w 1999 roku przez Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, jego Rada Naukowa zrzesza najwybitniejszych specjalistów, przedstawicieli trzech polskich ośrodków kształcących konserwatorów na poziomie studiów wyższych.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/galeria/9131,1,557373.html]Zobacz galerię zdjęć z wystawy oraz wybrane obiekty[/link][/wyimek]
Działalność naukowa Instytutu skupiała się między innymi na wdrożeniu najnowszej techniki laserowej do konserwacji dzieł sztuki. W tym zakresie zrealizowano liczne międzynarodowe programy badawcze.
Za sukces można uznać drugą nagrodę za innowacyjny system dokumentacji prac przyznaną w Phoenix, Arizona przez konsorcjum programu Mapifno Meridian Awards.
[wyimek][link=http://blog.rp.pl/zkulturanaty/2010/09/03/z-kultura-na-ty/]Poleć swoje wydarzenie kulturalne[/link][/wyimek]