Marta Czyż o Budget Show 3

O przygotowanej przez Roberta Kuśmirowskiego wystawie No Budget Show z Martą Czyż, kuratorką warszawskiej Galerii Kordegarda rozmawia Natalia Bet

Aktualizacja: 02.08.2011 09:27 Publikacja: 01.08.2011 18:56

Marta Czyż; fot. Marcin Morawicki

Marta Czyż; fot. Marcin Morawicki

Foto: materiały prasowe

No Budget Show 3 – w najbliższą niedzielę finisaż. Jaka idea przyświeca wystawie?

Marta Czyż:

Cała wystawa oparta była na idei bez budżetowości. Artyści tworzą prace bez wkładu finansowego. Są to prace, które albo takiego wkładu nie wymagają (obiekty znalezione, hand made itp.) albo nie powstały przy wsparciu żadnej instytucji. Pokazaliśmy też prace, które w bezpośredni sposób odnoszą się do tematu finansowania działań artystycznych (praca Pauliny Braun i Katarzyny Cichoń-Stachyry).

Projekt do tej pory realizowano w lubelskim Towot Squat. Czym różni się  warszawska odsłona wystawy?

W tegorocznej warszawskiej edycji poszerzyliśmy krąg poszukiwań i zaprosiliśmy do udziału także artystów z Warszawy, Poznania i Krakowa. Wzmocniony został kontekst budżetowania projektów artystycznych. Wcześniej nie było prac, które w tak bezpośredni sposób nawiązywałyby do tego tematu.

Kordegarda jest instytucją Narodowego Centrum Kultury, które zaprosiło Roberta Kuśmirowskiego do przygotowania wystawy. Także lokalizacja prac w galerii jest oczywista. Ale są też prace, które pojawiły się na zewnątrz budynku.

Jeśli chodzi o pracę Pauliny Braun to celowo chcieliśmy wraz z artystką umieścić ją przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdyż to stamtąd płynie większość dotacji. Skwer im. ks. Jana Twardowskiego, gdzie znajdują się prace Pawła Korbusa i Pawła Grzesia był najbliższą możliwą lokalizacją, gdzie najlepiej można było te prace zamontować. Z kolei na Muzeum Sztuki Zdeponowanej Roberta Kuśmirowskiego szukaliśmy miejsca jak najbardziej nie muzealnego przełamującego konwencje ekspozycji galeryjnej. Stąd lokalizacja w bramie biura podawczego MKiDN.

Zebrane prace stanowią komentarz na temat finansowania sztuki. Akcja jest pewnego rodzaju manifestem. Czy odniosła jakiś skutek?

Mam nadzieję, że przynajmniej środowiskowo temat został zaogniony, bo oczywiście nie jest to jego pierwsze poruszenie. Myślę też, że wielu artystów zobaczyło, że nie tylko twórcy ze stypendiami i projekty dotowane mają szanse zaistnieć w takich instytucjach jak Kordegarda. Chcemy wspierać działania każdego artysty, a także pomagać w zdobywaniu środków na własne działania. To są też nasze najbliższe plany.

Artyści No Budget Show 3

Another Photographer, Rahim Blak, Paulina Braun, Krzysztof Bryła, Karolina Bielawska, Maciej Chorąży, Katarzyna Cichoń. Jakub Ciężki, Rafał Czępiński, Eliza Dankowska, Paweł Grześ, Tycjan Knut, Marcin Kokoszko, Emilia Kołowiecka, Tomasz Kopcewicz, Paweł Korbus, Piotr Kojta Kowalski/Nitro Kolektyw, Sebastian Krok, Jakub Kusa, Konrad Maciejewicz, Daniel Małecki , Urszula Pieregończyk, Robert Rabiej, Paulina Sadowska, Konrad Smoleński, Michał Stachyra,

Kamil Stańczak, Piotr Strobel, Liwia Sztyc, Mariusz Tarkawian,

Krzysztof Turlewicz, Emilia Żukowska

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu