Dyskusje artysty ze starymi mistrzami

Kiejstut Bereźnicki to jeden z najciekawszych polskich malarzy współczesnych. Przekonuje o tym wystawa jego prac w Szczecinie.

Aktualizacja: 19.12.2014 07:43 Publikacja: 19.12.2014 01:00

Kiejstut Bereźnicki, Święta rodzina, 2014

Kiejstut Bereźnicki, Święta rodzina, 2014

Foto: Zamek Książąt Pomorskich

Ma własny, niepowtarzalny styl i jednocześnie – świadomość ciągłości sztuki. I jest najlepszym dowodem jej wielonarodowości. Z urodzenia poznaniak, z wyboru sopocianin, wnuk Litwinki, syn lwowianki, absolwent, a potem profesor gdańskiej ASP.

W następnym roku w wielu galeriach i muzeach Kiejstut Bereźnicki świętować będzie 80. urodziny. Preludium do obchodów jest wysmakowana wystawa jego grafik i rysunków otwarta w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

– Inspirują mnie dawne obrazy, we wczesnej młodości nie miałem boga nad El Greca – przyznał kiedyś. – Ale nie naśladuję nikogo, raczej dyskutuję ze starymi mistrzami.

Kiedy patrzy się na jego malarstwo, ma się wrażenie niezwykłego dialogu przede wszystkim z XVII-wiecznymi malarzami holenderskimi. Ale nie tylko. Wśród kilkudziesięciu prac na wystawie obecne są wszystkie motywy jego twórczości. Oprócz martwych natur, od których zaczynał w latach 60., są tak charakterystyczne dla lat 70. sceny z Chrystusem i pasyjne. W kontrze do tematów poważnych pojawiają się sceny karnawałowe.

Bereźnicki lubi kontrasty. W jednym obrazie elementy martwej natury sąsiadują z ponętnymi, mocno roznegliżowanymi modelkami. U sopockiego artysty często zresztą pojawia się temat modelki i malarza. Obecny jest także na szczecińskiej ekspozycji.

W szczecińskim Zamku widzimy także, jak artysta lubi zderzać ze sobą formy o różnej proweniencji. Struktury ostre, kanciaste, geometryczne z miękkimi, opływowymi, organicznymi. Jego rysunki cechuje nie tylko świetny warsztat, ale i ciągłe dążenie do harmonii.

Wystawa Bereźnickiego to kolejny dowód, że Zamek Książąt Pomorskich ma się dobrze i gotowy jest na kolejne wyzwania artystyczne. A jednym z nich będzie z pewnością planowana na koniec przyszłego roku wielka wystawa o artystycznym rodzie Bunschów.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce