Agnieszka Bartusiak: Szkolne samosądy na żywo w internecie

Gdy analizując życie dorosłego przestępcy zobaczymy, że już jako dziecko miał on konflikt z prawem, uzyskamy dowód, że nie pomógł mu system stworzony przez dorosłych.

Publikacja: 03.01.2024 02:00

Agnieszka Bartusiak: Szkolne samosądy na żywo w internecie

Foto: Adobe Stock

Rośnie fala publicznych samosądów wśród nieletnich, mimo że oficjalnie współczynnik przestępczości wśród nieletnich maleje. Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji poprzedniej kadencji twierdziły, że nie dysponują oficjalnymi danymi statystycznymi, które mogłyby to zobrazować.

Pozornie nie odnotowuje się wzrostu liczby spraw związanych z użyciem przemocy fizycznej w szkołach, ale co jakiś czas dochodzi do dramatycznych wydarzeń między nieletnimi i coraz częściej jest to rejestrowane przez nich samych. Nagrane zbrodnie trafiają do sieci. Statystyk związanych z przemocą dzieci wobec dzieci nie ma, nie można więc stwierdzić jednoznacznie, jaki jest aktualny status takich przestępstw. Od wakacji zeszłego roku pytaliśmy o to właściwe resorty. Ani Ministerstwo Sprawiedliwości, ani Ministerstwo Edukacji nie dysponują rzeczywistymi liczbami takich zdarzeń w Polsce – ustaliliśmy.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Konsultacje, głupcze!
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rzecz o prawie
Maciej Zaborowski: Jak to z betonowaniem Trybunału Stanu było
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Gwałt - liczy się brak zgody
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Prawo karne niczym zamek Neuschwanstein
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rzecz o prawie
Katarzyna Batko-Tołuć: O sprawie Ewy Wrzosek, czyli tak trzymać, redaktorze!