Profil młodego emigranta. Wielu chce wyjechać za pieniędzmi

Aż 44 proc. młodych Polaków rozważa emigrację zarobkową. Wśród mieszkańców większych miast niemal połowa.

Publikacja: 23.05.2023 15:59

Profil młodego emigranta. Wielu chce wyjechać za pieniędzmi

Foto: Adobe Stock

Profil młodego emigranta? Mieszkający w dużym mieście absolwent studiów inżynierskich i licencjackich. Zarówno wśród absolwentów tych studiów, jak i wśród młodych mieszkańców dużych miast (powyżej 100 tys. mieszkańców) aż 48 proc. myśli o emigracji zarobkowej - wynika z raportu „Perspektywy ekonomiczne młodego pokolenia”, który opublikował we wtorek rządowy (działający przy Ministerstwie Finansów), Instytut Finansów.

Raport podsumowuje wyniki badania, które objęło ponad 1,1 tys. Polaków w wieku 18-26 lat, czyli przedstawicieli stawiającego pierwsze korki na rynku pracy pokolenia Z. Jak wynika z badania, spora część z nich jest gotowa stawiać je za granicą. Najrzadziej o emigracji myślą Zetki mieszkające na wsi (39 proc.) i absolwenci studiów podyplomowych (14 proc.).

Biorąc natomiast pod uwagę rodzaj wykształcenia- najmniej chętni do wyjazdu do pracy za granicą są młodzi po kierunkach informatycznych (27 proc.). Tym bardziej, że przy obecnym rozwoju pracy zdalnej, w ich przypadku wcale nie trzeba wyjeżdżać, by pracować dla zachodnich firm za zachodnie stawki. Łatwiej będzie też zatrzymać w kraju absolwentów studiów rolniczych (niespełna 29 proc. chętnych do emigracji) i medycznych (ponad 34 proc.). W tej drugiej grupie sytuacja może się zmienić za kilka lat, gdy mając większą praktykę i specjalizację pójdą w ślady swoich wielu starszych kolegów.

Czytaj więcej

Sukces finansowy Polaka: wystarczy nie mieć długów i dach nad głową

Na drugim biegunie są absolwenci kierunków przyrodniczych i matematycznych. W tej grupie już ponad połowa (52 proc.) rozważa pracę za granicą. Niewiele rzadziej (49 proc.) myślą o tym osoby z wykształceniem hotelarsko- turystycznym.

Raport potwierdza, że duży wpływ na plany emigracyjne ma sytuacja materialna i mieszkaniowa młodych ludzi. Im ktoś lepiej ocenia swoją sytuację materialną, tym rzadziej rozważa wyjazd zarobkowy za granicę. Wśród Zetek, które oceniają ją źle i bardzo źle, o emigracji myśli ponad połowa. Podobnie jest z mieszkaniami- co druga z osób wynajmujących dach nad głową rozważa wyjazd do pracy za granicą, podczas gdy wśród właścicieli mieszkań -39 proc.

Obok bieżącej sytuacji na plany wyjazdowe silnie wpływa też ocena własnych perspektyw i możliwości zawodowych. Co prawda większość, bo 56 proc. młodych Polaków, patrzy w przyszłość raczej z nadzieją (wśród mężczyzn 61 proc.), ale spora, bo 44 proc., grupa swoje perspektywy ocenia z obawą. Oni też najczęściej (52 proc.) rozważają, czy nie poprawić tych perspektyw przez emigrację zarobkową. Z kolei wśród optymistów rozważa ją niespełna 38 proc. badanych. 

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Rynek pracy
Niemiecki sąd: pracownicy tymczasowi mogą zarabiać mniej
Rynek pracy
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski na Zachód. Nie chcą czekać na ożywienie
Rynek pracy
Płacowy hamulec włączył się w IT
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja wyśle programistów na dodatkowe kursy
Rynek pracy
Spowolnienie dotknęło już pracowników tymczasowych