Deweloperzy szukają sojuszników w innych branżach. Gdzie ich znajdują?

Łączenie sił z partnerami branżowymi lub finansowymi to recepta na szybszą ekspansję deweloperów.

Publikacja: 11.03.2024 17:03

Deweloperzy szukają sojuszników w innych branżach. Gdzie ich znajdują?

Foto: Mat. prasowe

1600 mieszkań ma wybudować w Gdyni Develia w ramach utworzonego właśnie joint-venture z TFI Rockbridge, Derby Investments i grupą inwestorów indywidualnych. Odpowiadająca za realizację projektu giełdowa spółka ma 50,01 proc. udziałów w przedsięwzięciu w zamian za 75 mln zł wkładu. Wartość sprzedaży mieszkań, które zbuduje konsorcjum, według aktualnych cen rynkowych szacowana jest na ponad 1 mld zł. Budowa powinna wystartować jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej

Mieszkaniówka na rozdrożu. Inwestycje stają się trudniejsze

Po ogłoszonym w piątek sojuszu Archicomu z Rank Progressem (budowa osiedla we Wrocławiu) to kolejny przykład nawiązywania współpracy przez nieruchomościowe spółki dającej obopólne korzyści. Murapol z EPP, Echo Investment z Signal Capital Partners czy AFI Europe, Develia z Semeko, Robyg z Centerbridge Partners, Unidevelopment z CPD, Budimex i Apricot, Marvipol z Panattoni – lista partnerstw i powodów ich zawiązywania systematycznie się wydłuża.

Wspólne przedsięwzięcia, wspólne korzyści

- To nasza kolejna inwestycja mieszkaniowa, którą zrealizujemy w ramach joint venture. Cenimy ten model współpracy, ponieważ partnerstwa z innymi podmiotami pozwalają nam dywersyfikować ryzyko i zasoby, szczególnie przy dużych projektach  – skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii. - Wykorzystując nasze szerokie doświadczenie na rynku nieruchomości mieszkaniowych będziemy pełnić w projekcie rolę zarządczą, odpowiadając za całokształt czynności związanych z jego realizacją. Rozwój organiczny uzupełniany partnerstwami pozwala nam na szybsze tempo wzrostu biznesu i atrakcyjne zwroty z kapitału, co jest jednym z naszych założeń strategicznych – podkreśla prezes Develii.

- Jesteśmy przekonani, że pozycja mniejszościowego udziałowca we wspólnym projekcie pozwoli zrealizować ponadprzeciętną stopę zwrotu dla klientów funduszy Rockbridge TFI dzięki ekspozycji na rosnący rynek mieszkaniowy w tak atrakcyjnej lokalizacji jak Gdynia, we współpracy z liderem branżowym na tym rynku - dodaje Krzysztof Mazurek, prezes Rockbridge TFI.

Czytaj więcej

Ceny nowych mieszkań dalej w górę w największych aglomeracjach

Narastający trend konsolidacji deweloperów

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński zauważa, że nieco trudniejsze obecnie dla deweloperów mieszkaniowych środowisko gospodarcze oraz konkurencja wymuszają poszukiwanie skutecznych form dalszego rozwoju. – Joint venture wydaje się optymalnym wyborem umożliwiającym uzyskanie efektu zwiększenia skali przy ograniczeniu ryzyka czy wejście do nowych lokalizacji lub segmentów rynku. To kolejny etap widocznej od lat konsolidacji branży. Trudno ocenić, czy jednoznacznie świadczy to o postrzeganiu perspektyw rynkowych przez partnerów, w każdym otoczeniu odpowiednio zorganizowane joint venture powinno być dla nich korzystne – dodaje.

Czytaj więcej

Ceny mieszkań. Czy to koniec histerii? Program „Na start” uspokoi rynek?

- Deweloperzy mieszkaniowi chcą eksplorować inne obszary rynku nieruchomości niż wąsko rozumiany rynek mieszkań sprzedawanych do indywidualnych odbiorców – mówi Tomasz Puzyrewicz, dyrektor w DM Navigator. – Widać solidne podstawy wzrostu w segmencie mieszkań pod wynajem, akademików, w dalszej kolejności assisted living (mieszkania dla seniorów – red.). Wykorzystanie kompetencji podmiotów już działających na tych rynkach przez krajowych deweloperów stworzy na lokalnym rynku wiele synergii. Po drugie, krajowi deweloperzy poszukują alternatywnych źródeł finansowania nowych inwestycji – tu fundusze inwestycyjne wydają się naturalną opcją. Taką ścieżkę finansowania wypracowali deweloperzy działający na rynku logistyczno-magazynowym. Rynek mieszkaniowy, zważywszy na wysoką jakość działania deweloperów mieszkaniowych, jest naturalną drogą ekspansji. Co więcej, wraz ze wzrostem znaczenia inwestorów instytucjonalnych wśród finalnych nabywców mieszkań rola partnerstwa deweloperów i funduszy inwestycyjnych w finansowaniu inwestycji mieszkaniowych będzie rosła – dodaje.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu