„Uogólnianie koncepcji bezpieczeństwa narodowego i upolitycznianie kwestii gospodarczych, handlowych i inwestycyjnych narusza zasady gospodarki rynkowej i zasady handlu międzynarodowego” – powiedział rzecznik Mao Ning na cotygodniowej konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Biden chce zablokować amerykańskie inwestycje w Chinach

Teksas, Floryda, Arkansas oraz kilka innych stanów zastanawiają się nad przepisami, które uniemożliwiłyby obywatelom Chin kupowanie nieruchomości w związku z narastającymi napięciami między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w kwestiach bezpieczeństwa narodowego – informuje Reuters. „Chcę podkreślić, że chińsko-amerykańska współpraca gospodarcza i handlowa jest z natury korzystna dla obu stron. Przez lata chińskie przedsiębiorstwa inwestowały w Stanach Zjednoczonych i wniosły istotny wkład w promowanie krajowego zatrudnienia i rozwoju gospodarczego w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Mao.

Propozycja zmiany przepisów ma miejsce po tym jak Stany Zjednoczone zaproponowały wzmożone środki odwetowe po zestrzeleniu chińskiego balonu szpiegowskiego, który przekroczył przestrzeń powietrzną USA.