Zaspokojenie wybuchającego na Zachodzie z regularnością zegarka popytu na bunt było i jest częścią zadań rosyjskich służb. Powiązania aktywistów antywojennych z okresu Zimnej Wojny z Rosją nie są dzisiaj tajemnicą. Lee Harvey Oswald jest tylko jednym z wielu przykładów takich zależności. W tym kontekście należy odczytywać rolę portalu WikiLeaks, Juliana Assange oraz tak zwanej grupy Anonymous.
Autor porównuje bohatera powieści Chucka Palaniuka "Fight Club" z Julianem Assange'em:
Tyler Durden – wytwór wyobraźni głównego bohatera tych utworów wydaje się być pierwowzorem kreacji wizerunku Juliana Assange – lidera WikiLeaks, portalu który wprowadził nową jakość do światowej gry wywiadów. (…) Adresowane do Polaków przesłanie Anonymous to prawie słowo w słowo kwestia Durdena z filmu: „Jesteśmy waszymi sąsiadami, współpracownikami, fryzjerami, kierowcami waszych autobusów, waszymi adminami. Jesteśmy mężczyzną z walizką na drodze oraz dziewczyną z baru, którą chcesz poderwać. Jesteśmy Anonimowi". Tymi samymi słowy zwraca się filmowa grupa wywrotowców do jednego z przedstawicieli amerykańskiego establishmentu.
Na temat powiązań Assange'a:
Z dostępnego w internecie opracowania dotyczącego Assange'a, autorstwa Trevora Loudona, nowozelandzkiego polityka i blogera badającego od wielu lat działalność wywiadowczą Sowietów, wynika fakt współpracy Juliana Assange'a i jego otoczenia z Rosjanami.