Jeśli wierzyć w to, co mówią politycy i publicyści różnych barw i opcji, mimo sześciu lat rządów Tuska i Platformy, to Jarosław Kaczyński jest najpotężniejszym polskim politykiem. Co więcej, jego potęga i jego gravitas jest tak wielka, że właśnie wokół lidera opozycji obracają się największe wydarzenia w kraju i za granicą. Wystarczy śledzić Twittera, aby przekonać się, jak prezes wstrzymał Rosję, ruszył ukraińskie ziemie (a wiadomo, że polskie wydało go plemię). Lawinę wydarzeń w Polsce i na świecie prezes Kaczyński uruchomił w ten weekend, kiedy wyruszył do Kijowa i w towarzystwie m.in. Witalija Kliczki przemówił (całkiem mądrze, trzeba przyznać) do tysięcy zgromadzonych tam ludzi. Komentatorzy i politycy nie mieli wątpliwości - było to epokowe wydarzenie. I tylko niektórzy zachowali pewne wątpliwości.

Rozumiem opozycyjną licentia poetica, ale @AndrzejDuda mówiący że od 6 lat nikt z PL nie zrobił dla Ukr. w UE tyle ile wczoraj JK - rozbraja

Wystąpienie szefa Prawa i Sprawiedliwości poruszyło także rzeczywistość mediów, bowiem dopiero ono ruszyło dziennikarską wrażliwość na wydarzenia u naszych sąsiadów, czego dowodził Samuel Pereira z Gazety Polskiej Codziennie.

Jedno jest pewne. Wejście JK do gry, zwiększyło drastycznie zainteresowanie polskich mediów Ukrainą. I bardzo dobrze!

Specjalnie dla @skorzynski Fakty TVN i relacje z Kijowa: piątek - 127 sekund sobota (decyzja JK o wyjeździe) 252 s. niedziela już 485 s.

Co ciekawe, Efekt Jarosława (copyright mój) zadziałał nie tylko na naszym podwórku, ale i w największych światowych mediów: ukraińskie wydarzenia, dotychczas dość nieśmiało relacjonowane trafiły bowiem na czołówki gazet takich jak New York Times, Financial Times i wielu innych. Po powrocie Kaczyńskiego do Polski znów mieliśmy to samo. Prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego specjalnie po to, by ten odmówił.

RBN - ciało bez jakichkolwiek uprawnień. Posiedzenie jest zwołane tylko po to, by można było powiedzieć, że Kaczyński nie przyszedł. Słabe.

I kto powiedział, że aby rządzić, trzeba być u władzy?