Apel do papieża Franciszka o solidarność z opozycją demokratyczną i Polakami prześladowanymi przez reżim Łukaszenki

Apel Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP do Ojca Świętego Franciszka o solidarność z opozycją demokratyczną i Polakami prześladowanymi przez reżim Łukaszenki – w Dniu Bohaterów obchodzonym przez społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.

Publikacja: 30.11.2023 16:07

Apel do papieża Franciszka o solidarność z opozycją demokratyczną i Polakami prześladowanymi przez reżim Łukaszenki

Foto: AFP

Kraków, 27 listopada 2023 r.

Na wniosek Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski w imieniu samorządów zrzeszonych w Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP – największej w Polsce organizacji samorządu terytorialnego, zrzeszającej 1000 gmin, powiatów i województw w 20 regionalnych związkach gmin - apelujemy do Jego Świątobliwości Ojca Świętego Franciszka o modlitwę podczas najbliższego Anioła Pańskiego za prześladowanych więźniów politycznych, Polaków-katolików przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Zgodnie z raportem ONZ sytuacja w zakresie praw człowieka na Białorusi jest katastrofalna i wciąż się pogarsza – szczególnie od tłumienia pokojowych demonstracji w 2020 roku po sfałszowanych wyborach reżim kieruje się „pogardą dla ludzkiego życia i godności". ONZ w swoim raporcie wskazuje, że ponad 1500 osób na Białorusi jest wciąż więzionych z powodów politycznych. Są to „więźniowie sumienia XXI wieku”, a tysiące obrońców wolności i praw człowieka jest codziennie zastraszanych i prześladowanych. Siłą rozwiązano ok. 1600 organizacji, zniszczono niemal wszystkie polskie organizacje, instytucje, szkoły.

Także Kościół Katolicki, jako „syndrom polskości” na Białorusi w ostatnich latach podlega ciągłym represjom i prześladowaniom oraz administracyjnym zabiegom radykalnego ograniczania działalności. Prześladowani są księża katoliccy, którzy oprócz aresztowań są również bici, zastraszani, karani grzywnami, zmuszani do opuszczenia Białorusi. Według białoruskiej grupy Chrześcijańska Wizja znanych jest ponad 50 takich przypadków represji wobec duchownych. Z dnia na dzień wiernym utrudnienia się dostęp do wielu świątyń poprzez nałożenie na parafie obowiązku płacenia dużych kwot za wynajem kościołów lub zamykanie ich z błahych powodów, jak historyczny Czerwony Kościół w Mińsku.

Nasze oburzenie budzi również bardzo poważna i niebezpieczna sprawa, jaką jest instrumentalne wskazywanie przez Łukaszenkę prawie milionowej mniejszości polskiej, jako głównych wrogów. Wynikiem tego są brutalne represje polityczne całego aparatu państwowego wobec Polaków – mieszkających na tych ziemiach od wieków – tylko za to, że czują się nadal Polakami i katolikami, za ich solidarność z Polską oraz z demokratyczną opozycją na Białorusi.

Represje spotkały przewodniczącego Centrum Praw Człowieka Wiasna – działacza na rzecz praw człowieka, laureata pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, który po skandalicznym procesie został skazany na 10 lat kolonii karnej – nowej nazwy dla sowieckich łagrów GUŁAG .

Domagamy się natychmiastowego zwolnienia z aresztu wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta – dziennikarza z Zarządu Związku Polaków na Białorusi również skazanego politycznie za polskość na 8 lat kolonii karnej. Na szczęście po roku zwolniono z więzienia Andżelikę Borys – bardzo zasłużoną Prezes ZPB.

Mając w pamięci prześladowania działaczy „Solidarności” w PRL i modlitwy oraz działania polskiego papieża świętego Jana Pawła II apelujemy do Jego Świątobliwości o modlitwę za wszystkich prześladowanych na Białorusi oraz jako Głowy Kościoła Katolickiego o podjęcie możliwie szerokich zabiegów dyplomatycznych na arenie międzynarodowej dla obrony opozycji demokratycznej i wolności religijnej na Białorusi.

Przewodniczący Federacji RZGiP RP oraz SGiPM

Kazimierz Barczyk

Publicystyka
Maciej Strzembosz: Kto wygrał, kto przegrał wybory samorządowe
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Publicystyka
Michał Szułdrzyński: Jarosław Kaczyński izraelskiego ambasadora wyrzuca, czyli jak z rowerami na Placu Czerwonym
Publicystyka
Nizinkiewicz: Tusk przepowiada straszną przyszłość. Niestety, może mieć rację
Publicystyka
Flieger: Historia to nie prowokacja
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Publicystyka
Kubin: Europejski Zielony Ład, czyli triumf idei nad politycznymi realiami