Na koncie, które przedstawiało się jako rodzinna agencja opieki społecznej, pojawiały się zdjęcia USG, kobiet w ciąży i dzieci.

Administratorzy konta podawali również numer telefonu, aby potencjalni nabywcy mogli nawiązać kontakt przez komunikator WhatsApp - twierdzą policjanci.

Funkcjonariuszom udało się powstrzymać jedną z transakcji, ale nadal trwają poszukiwania co najmniej jednego dziecka, które zostało sprzedane.

- Ludzie, którzy chcą adoptować dzieci, korzystają z tego konta, a transakcja finalizowana jest przez WhatsApp - powiedział Col Sudamiran z policji w Surabai.

Konto na Instagramie było obserwowane przez 700 osób. Na zamieszczonych zdjęciach dzieci mają zakryte twarze. W opisach znajdowały się szczegóły dotyczące wieku, miejsce zamieszkania i religii.

W jednym z zamieszczonych wpisów kobieta ciąży opublikowała informacje dotyczące swojej lokalizacji. W podpisie zdjęcia zachęca do kontaktu osoby, które są zainteresowane adopcją.

Żaden z wpisów nie mówi wprost o kupnie bądź sprzedaży dzieci.

Na konferencji prasowej policja poinformowała, ze zatrzymano w tej sprawie cztery osoby, które były w trakcie dokonywania transakcji. 3 września 22-letnia kobieta próbowała sprzedać swoje dziecko. Kupujący miał zapłacić 15 mln rupii (985 dolarów) matce dziecka. Pośrednicy transakcji mieli otrzymać łącznie około 500 dolarów.

Zatrzymanym osobom grozi do 15 lat pozbawienia wolności. 

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ