W 2004 r. Lisa Montgomery uprowadziła i udusiła 23-letnią Bobbie Jo Stinnett. Następnie morderczyni rozcięła ofierze brzuch i wyjęła dziecko, które przeżyło.

Montgomery została skazana w 2007 r.

W poniedziałek wieczorem sędzia James Patrick Hanlon z sądu w Indianie zablokował egzekucję 52-letniej kobiety. Decyzję podtrzymał sąd apelacyjny dla Dystryktu Kolumbii.

Decyzję o wstrzymaniu wykonania kary odrzucił Sąd najwyższy. Egzekucję wykonano w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana. Jak poinformował Departament Sprawiedliwości, przy wykonaniu wyroku obecni byli krewni zamordowanej.

Lisa Montgomery była jedyną w USA kobietą oczekującą na wykonanie federalnego wyroku śmierci. Jej obrońcy nie kwestionowali winy swej klientki. Argumentowali, że z uwagi na chorobę psychiczną skazanej oraz traumę związaną z gwałtem, którego padła ofiarą, kara dla Montgomery powinna zostać złagodzona. Obrońcy apelowali do prezydenta Donalda Trumpa o zamianę kary na dożywocie.

Federalne egzekucje skazanych w USA były wstrzymane przez 17 lat. Od 1963 r. do 2020 r. wykonano trzy takie wyroki. Praktyka została wznowiona w ubiegłym roku.