Lekarka porwana w Czadzie już na wolności. „Jest cała i zdrowa”

„Polska obywatelka porwana w Czadzie została uwolniona. Jest cała i zdrowa, co przekazałem telefonicznie jej najbliższym” – napisał na platformie X (Twitter) minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. „Dziękuję za działania siłom lokalnym oraz naszym francuskim sojusznikom” – dodał.

Publikacja: 13.02.2024 20:56

Uprowadzona lekarka jest cała i zdrowa

Uprowadzona lekarka jest cała i zdrowa

Foto: Adobe Stock

Aleksandra Kuligowska, wolontariuszka katolickiej organizacji Caritas, została porwana w piątek ze szpitala Saint-Michel w miejscowości Dono Manga. Zajmowała się pacjentem, którego do szpitala przyprowadziło dwóch kolegów.

Wykorzystali moment nieuwagi żołnierzy

Trzej mężczyźni wykorzystali moment, w którym żołnierze zabezpieczający placówkę zaczęli odmawiać modlitwę. – Porwano dwoje lekarzy, Polkę i Meksykanina - powiedziała AFP Ildjima Abdraman, gubernator prowincji Tandjile, w której znajduje się Dono Manga.

Porwano dwoje lekarzy, Polkę i Meksykanina.

Ildjima Abdraman

Kuligowskiej od piątku szukały siły czadyjskie i francuskie stacjonujące w tym środkowoafrykańskim państwie. Komunikat w tej sprawie wydało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat

„Trwa intensywna akcja poszukiwawcza polskiej lekarki porwanej w Czadzie. W akcji biorą udział siły czadyjskie i francuskie. Na miejscu nadzoruje ją minister bezpieczeństwa Mahamat Charfadine Margui. Polskie służby dyplomatyczne i konsularne od początku są na miejscu i pozostają w stałym kontakcie z miejscowymi władzami oraz z rodziną porwanej” – napisało ministerstwo.

Czytaj więcej

Porwano dzieci znanej niemieckiej restauratorki. Zuchwała akcja w sylwestrową noc

Nie podano żadnych szczegółów na temat sposobu uwolnienia Polki. Żadna grupa nie przyznała się do porwania, a obywatel Meksyku został później zwolniony. Jak informują lokalne źródła, uzbrojeni bandyci często porywają Czadyjczyków dla okupu w regionie.

Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu