Korea Południowa: Lider opozycji zaatakowany przez nożownika. Jest w szpitalu

Południowokoreański polityk, lider opozycyjnej Partii Demokratycznej, Lee Jae-myung, został zaatakowany przez nożownika w czasie wizyty w Busan.

Publikacja: 02.01.2024 05:20

Lider południowokoreańskiej opozycji doznał rany szyi

Lider południowokoreańskiej opozycji doznał rany szyi

Foto: AFP

Nożownik ugodził Lee w szyję. Polityk został przetransportowany drogą powietrzną do szpitala.

Korea Południowa: Lidera opozycji zaatakował mężczyzna w papierowej koronie na głowie

W 2022 roku Lee był kandydatem na prezydenta, przegrywając nieznacznie z obecnym prezydentem kraju, Yoon Suk Yeolem (o wyniku decydowało ok. 250 tys. głosów).

Lider Partii Demokratycznej został zaatakowany przez niezidentyfikowanego mężczyznę w Busan, podczas wizytowania miejsca, w którym ma zostać zbudowane lotnisko.

Atak pozostawił na szyi polityka ranę o średnicy 1 cm — podaje telewizja YTN. Lekarze ze szpitala, do którego trafił, nie podają na razie informacji na temat stanu zdrowia Lee.

Polityka do szpitala przetransportował śmigłowiec straży pożarnej. Lee trafił na ostry dyżur — poinformował przedstawiciel szpitala uniwersyteckiego w Busan.

Napastnik to mężczyzna w wieku 50-60 lat, który miał na głowie papierową koronę na której wypisane było nazwisko Lee.

Mężczyzna podszedł do polityka i poprosił go o autograf, gdy Lee rozmawiał z sympatykami i dziennikarzami, po czym rzucił się naprzód i zaatakował polityka.

Jin Jeong-hwa, zwolennik Lee, który prowadził relację na żywo ze spotkania polityka z sympatykami w Busan, w rozmowie z agencją Reutera poinformował, że na miejscu ataku było kilkunastu policjantów. Napastnik został natychmiast przez nich otoczony. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie o motywy ataku — podaje dziennik "Busan Ilbo".

Nagrania z ataku pojawiły się w mediach społecznościowych. Widać na nich mężczyznę rzucającego się na Lee — następnie na twarzy polityka pojawia się grymas bólu i lider Partii Demokratycznej osuwa się na ziemię.

Prezydent Korei Południowej potępia atak na lidera opozycji

Prezydent Yoon Suk Yeol potępił atak mówiąc, że jest on „niewybaczalny”. Wyraził też głębokie zaniepokojenie stanem zdrowia Lee i polecił, by objąć lidera opozycji jak najlepszą opieką medyczną.

Przeciwko Lee toczy się obecnie proces w sprawie domniemanej korupcji przy projekcie realizowanym w czasie, gdy był on burmistrzem miasta Seongnam. Lee zaprzecza stawianym mu zarzutom, nazywając je „politycznym spiskiem”.

Na czele Partii Demokratycznej Lee stoi od sierpnia 2022 roku.

Wybory parlamentarne w Korei Południowej odbędą się w kwietniu 2024 roku.

Poprzedni lider Partii Demokratycznej, Song Young-gil, został zaatakowany w 2022 roku w miejscu publicznym przez napastnika, który uderzył go tępym przedmiotem w głowę.

W 2015 roku w Korei Południowej zaatakowano ówczesnego ambasadora USA, Marka Lipperta, który w wyniku ataku doznał obrażeń twarzy.

Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu
Przestępczość
Pięć osób w Sydney zabitych przez nożownika. "Wpadł w szał zabijania"
Przestępczość
Nie żyje O.J. Simpson. Od wielu miesięcy ciężko chorował