6-latek, który postrzelił nauczycielkę, nie usłyszy zarzutów

Prokurator z Newport News w stanie Wirginia poinformował, że nie będzie dążył do postawienia zarzutów 6-letniemu chłopcu, który w styczniu postrzelił swoją nauczycielkę ze szkoły podstawowej. Dodał jednocześnie, że musi jeszcze zdecydować, czy jakakolwiek osoba dorosła związana z tą sprawą może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Publikacja: 09.03.2023 11:35

6-latek, który postrzelił nauczycielkę, nie usłyszy zarzutów

Foto: Gregory Skylar454/Flickr

W wywiadzie dla NBC News, prokurator Newport News Howard Gwynn powiedział, że "perspektywa, że 6-latek może stanąć przed sądem jest problematyczna", biorąc pod uwagę, że tak małe dziecko nie będzie miało kompetencji, aby zrozumieć system prawny i to, co oznacza zarzut lub odpowiednio pomóc adwokatowi.

Gwynn powiedział, że nie wierzy, że istnieje podstawa prawna do postawienia dziecku zarzutów i że jego biuro, po otrzymaniu sprawy w lutym od policji Newport News, skupia się na innych osobach.

- Kiedy przeanalizujemy wszystkie fakty, postawimy zarzuty każdej osobie lub osobom, które uważamy, że możemy udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że popełniły przestępstwo - zapowiedział prokurator.

Czytaj więcej

USA, stan Wirginia. Sześciolatek postrzelił nauczycielkę podczas kłótni

Do strzelaniny w szkole podstawowej w Newsport News doszło 6 stycznia. Ranna została nauczycielka Abigail Zwerner.

Według prawnika kobiety, chłopiec miał problemy behawioralne, wykazywał trudności w komunikacji z personelem szkoły i innymi uczniami. Jego zdaniem strzelaniny można było uniknąć, gdyby dyrekcja szkoły odpowiednio wcześnie zareagowała. Troje innych nauczycieli miało zgłaszać, że chłopiec może mieć broń.

25-letnia nauczycielka została ranna w rękę i klatkę piersiową. Wymagała hospitalizacji przez prawie dwa tygodnie. 

Rodzina 6-latka  powiedziałau, że broń była "zabezpieczona" w domu i że "zawsze byli zaangażowani w odpowiedzialne posiadanie broni i utrzymywanie broni palnej poza zasięgiem dzieci".

Policja poinformowała, że matka dziecka legalnie zakupiła broń, której użył, ale nie sprecyzowała, w jaki sposób ją uzyskał, ani czy była ona bezpiecznie zabezpieczona, jak twierdziła rodzina.

Przestępczość
W USA 279 strzelanin w 157 dni. W ostatniej zginęły dwie osoby
Przestępczość
Afganistan: Ktoś truje dzieci w wieku szkolnym, głównie dziewczęta
Przestępczość
Wojna w Ukrainie zakłóca powiązania mafijne
Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera