Sukces policyjnej akcji ogłosił w czwartek gubernator Nebraski Pete Ricketts. To jedna z najbardziej owocnych kontroli w historii stanu i USA.

Władze przejęły prawie 55 kilogramów fentanylu podczas rutynowej kontroli na drodze międzystanowej 80 w pobliżu Kearney. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na podejrzaną jazdę pewnej półciężarówki. Przeszukali samochód i w jednej z ukrytych komór znaleźli narkotyki.

Początkowo policja myślała, że odkryła zapas kokainy, ale dalsze testy wykazały, że całe 55 kilogramów ładunku było fentanylem. Lek może stanowić zagrożenie dla każdego, kto się z nim zetknie. Może być bowiem wchłaniany przez skórę lub przypadkowo wdychany.

46-letni Felipe Genao-Minaya, kierowca ciężarówki, i 52- letni pasażer Nelson Nunez, obaj z New Jersey, zostali aresztowani pod zarzutem posiadania substancji regulowanej, z zamiarem jej rozpowszechnienia. Wartość ładunku jest szacowana na ponad 20 milionów dolarów.

Dokładnie 118 funtów, skonfiskowanych podczas kontroli, według szacunków DEA może zabić nawet 26 milionów ludzi. Dla większości ludzi śmiertelna jest bowiem już dawka 2 miligramów fentanylu.

Fentanyl jest silnym opioidem, 50 do 100 razy silniejszym od morfiny i 30-50 razy silniejszym od heroiny. Chociaż środek może być przypisany przez lekarza w celu złagodzenia bólu, większość przypadków przedawkowania uważa się za wynik nielegalnego zażycia.