Niebezpieczne toksyny w napoju z Lidla. Sieć ostrzega klientów

W napoju Solevita, marki własnej Lidla, wykryto patulinę przekraczającą najwyższe dopuszczalne poziomy. Sieć apeluje do klientów o niespożywanie produktów wadliwej partii i przyjmuje zwroty bez konieczności okazywania paragonu.

Publikacja: 08.03.2024 20:21

Niebezpieczne toksyny w napoju z Lidla. Sieć ostrzega klientów

Foto: Bloomberg

Główny Inspektor Sanitarny podał w piątek, 8 marca, że został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny w smoothie owocowym sprzedawanym przez markę własną Lidla.

Czytaj więcej

Walka o zerową akcyzę na cydr. To pomoże producentom i rolnikom

Patulina w napojach marki własna Lidla

Chodzi o napoje Solevita Smoothie Red Genius o pojemności 250 ml. Wadliwa partia ma datę minimalnej trwałości 13 marca 2024 r. Artykuły wyprodukowała dla Lidla niemiecka firma Molkerei Gropper GmbH & Co KG.

GIS

Jak wytłumaczył GIS, wykryta w napojach Solevita patulina to toksyna wytwarzana głównie przez pleśnie z rodziny Penicillium, Aspergillus i Byssochlamys. Ma ona szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Lidl po otrzymaniu informacji o wykryciu przekroczenia prawnego poziomu zawartości patuliny w soku z aronii wykorzystywanym do produkcji smoothie Solevita podjęła wraz z dostawcą decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży. Sieć ostrzega też klientów, by nie spożywali zakupionych napojów wadliwej partii, i ogłosiła, że będzie przyjmowała zwroty w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.

Lidl oświadczył jednocześnie, że tylko partia wskazana w ostrzeżeniu jest objęta wycofaniem.

Przemysł spożywczy
Polacy przestaną kupować chiński miód? Mogą na to wpłynąć nowe przepisy
Przemysł spożywczy
FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku
Przemysł spożywczy
Ukraińska firma przejmuje polskiego producenta lodów i mrożonek
Przemysł spożywczy
McDonald’s walczy ze światowym bojkotem. Wykupi wszystkie franczyzy w Izraelu
Przemysł spożywczy
Rosja pozywa duńskiego giganta. Rosjan oburzyły słowa prezesa