W ciągu ćwierćwiecza Rosja straciła połowę swoich winnic

W ciągu ćwierćwiecza Rosja straciła połowę swoich winnic i nie pomogło tu nic zajęcie Krymu.

Aktualizacja: 10.05.2016 16:20 Publikacja: 10.05.2016 15:58

W ciągu ćwierćwiecza Rosja straciła połowę swoich winnic

Foto: Bloomberg

Powierzchnia winnic w Rosji od 1990 r do 2015 zmniejszyła się z 212,2 tys. ha do 85,1 tys ha (razem z winnicami Krymu), a zbiór winogron spadł o połowę - z 992,8 tys. ton do 457,2 tys. ton, podało ministerstwo rolnictwa. Tempo likwidacji winnic przybrało na sile w miarę rozwoju kryzys w gospodarce.

W 2014 r Kreml zwiększył wielość subsydiów na obsadzenie hektara winnicy z 30 tys rubli do 50 tys., ale nie powstrzymało to właścicieli winnic przed ich likwidacją. Jak wyjaśnił agencja TASS Leonid Popowicz przewodniczący Związku Właścicieli Winnic i Winiarzy Rosji, sytuacja jest związana z deficytem sadzone. „Udział rodzimych gatunków winorośli nie przekracza 30 proc.; resztę rosyjskie winnice importują. A na zakup za granicą winorośli naszych producentów w kryzysie nie stać" - mówi Popowicz.

Dlatego nie zostanie zrealizowany plan nasadzeń na ten rok. Rząd planował obsadzenie w Dagestanie, Krasnojarskim Kraju i na Krymie 9 tys. ha. Winiarze twierdzą, że być może uda się obsadzić 6 tysięcy.

W I kw tego roku cena wina w Rosji zwiększyła się średnio o 10-15 proc. Związek Winiarzy prognozuje w tym roku wzrost ceny win na poziomie 15-20 proc. Udział w tym na też słaby i wahający się kurs rubla.

W połowie 2015 r minister rolnictwa Aleksandr Tkaczew zapowiedział, że rosyjscy producenci będą mogli zastąpić większość importowanego wina w 2020 r. Według urzędnika, obecnie Rosja produkuje za mało własnego wina by rezygnować z importu.

By kraj w pełni sam zaspokajał popyt wewnętrzny na wino powinien mieć 350 tys. ha winnic, podał Piotr Romaniszin dyrektor grupy Fanagoria , jednego z największych producentów win w Rosji (2,7 tys. ha winnic i 29,6 tys. ton winogron rocznie).

Obecnie najwięcej winnic posiada Hiszpania (1,02 mln ha), Chiny (799 tys. ha i Francja (792 tys. ha). Kolejne miejsca w tej statystyce zajmują Włosi, Turcja, USA, Argentyna, Portugalia, Chile, i Rumunia.

Rosyjski rynek zdominowany jest przez krajowe wina (57,1 proc., razem z winami z Krymu), jednak są to zazwyczaj najtańsze gatunki. Francja ma udział 8,2 proc., Hiszpania 6,6 proc., Włochy 6,2 proc. a Gruzja 4,8 proc.

Przemysł spożywczy
Węgry zakazały importu polskiej wołowiny i wieprzowiny. To odwet
Przemysł spożywczy
Zmarł jeden z twórców imperium lodziarskiego Koral
Przemysł spożywczy
Polskie Jeżyki i Grześki łączą siły z niemieckimi zającami
Przemysł spożywczy
Słynny producent alkoholi luksusowych zwolni ponad tysiąc pracowników
Przemysł spożywczy
Zakaz reklamy piwa? Ministerstwo nie mówi „nie”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem