Służby weterynaryjne ostrzegają przed spożywaniem mielonego mięsa wieprzowego z partii nr 207237. Towar dostarczyła do sklepów sieci Lidl 3 października czeska firma Maso Uzeniny Policzka. Data przydatności do spożycia określona została na 10 października.

Według informacji weterynarzy czeska firma kupiła mięso z Polski i nie czekając na wyniki badań pobranych próbek, wieprzowinę przerobiła i wysłała do sklepów.

Czeskie służby weterynaryjne poinformowały, że wykryta w mięsie amoksycylina należy do grupy penicylin. Jest to najszerzej stosowana grupa antybiotyków w weterynarii. Penicyliny mają na ogół niską toksyczność, ale u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne.

Rzecznik prasowy Państwowej Administracji Weterynaryjnej (SVS), Petr Majer powiedział, że konsumenci nie powinni spożywać mielonej wieprzowiny z taką zawartością antybiotyków. Mogą zwrócić ją do sklepu, w którym ją nabyli.

Latem SVS ostrzegała przed polskimi lodami Milka, które zawierają śladowe ilości rakotwórczego tlenku etylenu. Było to 250 tys. osobnych lizaków, 15 tys. wielopaków po sześć i osiem sztuk oraz około 37 tys. opakowań lodów na tackach o pojemności 480 ml.

W Republice Czeskiej w ubiegłym roku od końca lutego do końca marca obowiązywały nadzwyczajne środki w związku z wykryciem salmonelli w około 700-kilogramowej przesyłce wołowiny z Polski oraz wcześniejszymi niewystarczającymi informacjami na temat importu mięsa z rzeźni uboju chorych krowy w polskim województwie mazowieckim.