Reklama

Winiarze już nie będą musieli jeździć do Wiednia

W Łodzi otwiera się właśnie pierwsze w Polsce centrum autentykacji wina.

Aktualizacja: 19.06.2018 07:45 Publikacja: 19.06.2018 07:33

Winiarze już nie będą musieli jeździć do Wiednia

Foto: 123RF

Łódzki park naukowy BioNanoPark organizuje w czwartek konferencję z okazji otwarcia pierwszego w Polsce laboratorium autentykacji win. Badanie win to tylko część działalności tego inkubatora, który oferuje szeroką gamę usług związanych żywnością, jak badanie czystości mikrobiologicznej produktów spożywczych, identyfikacja alergenów czy wykrywanie GMO.

Przed oficjalnym otwarciem w czwartek park nie chce udzielać komentarzy. Sam BioNanoPark działa już od kilku lat – to wspólna inicjatywa miasta i województwa, a większość z blisko 180 mln zł potrzebnych do jego otwarcia pochodzi z funduszy UE. Do tej pory Polacy byli skazani na badanie wina za granicą, najbliższym miastem świadczącym podobne usługi był Wiedeń. Polska nie jest jeszcze potęgą winiarską, mamy zaledwie 201 oficjalnych producentów, a w tym sezonie wyprodukowaliśmy 7,5 tys. hektolitrów wina, za to konsumpcja oraz import rosną od 1989 r. Ostatnio szczególnie modne jest wino musujące, którego import do Polski wzrósł o 24 proc. i osiągnął 33,5 mln euro, a wartość importu tylko z Włoch sięgała 19,8 mln euro – według Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich (ICE). Projekt wpisuje się też w rosnący rynek badania żywności, którego rozwój, według prof. Krzysztofa Klincewicza z UW, przypomina rozwój usług klinicznych.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Przemysł spożywczy
Współzałożyciel kultowej marki lodów Ben & Jerry’s odchodzi. Powodem konflikt o Strefę Gazy
Przemysł spożywczy
Niemcy chcą walczyć z plagą otyłości. Co może pomóc?
Przemysł spożywczy
Podział Kraft Heinz. Buffett rozczarowany
Przemysł spożywczy
Szalony wzrost cen kawy potrwa nawet dwa lata
Przemysł spożywczy
Prezes Nestlé zwolniony przez romans z pracownicą. Koncern pogrąża się w kryzysie
Reklama
Reklama