Aktualizacja: 08.09.2015 09:22 Publikacja: 07.09.2015 22:00
1 zdjęcie
ZobaczOstatnia dekada pod znakiem szybkiego rozwoju
Foto: Rzeczpospolita
– Rynek unijny, gdzie trafia blisko 80 proc. drobiu sprzedawanego poza Polskę, jest coraz bardziej nasycony – mówi „Rzeczpospolitej" Jacek Lewicki, prezes firmy Drosed. – Dlatego chcąc się nadal szybko rozwijać, nasze firmy muszą otworzyć się jeszcze bardziej na kraje poza Europą.
Idzie im to coraz lepiej. W I połowie 2015 r. na rynki pozaunijne trafiło o 41 proc. więcej naszego drobiu niż rok wcześniej – wynika z danych Eurostatu. W porównaniu z 2014 r. wzrost był o 10 pkt proc. wyższy. Tempo sprzedaży na rynki unijne spadło w tym czasie do 10 proc., z 18 proc. rok temu.
Sąd w Krakowie ogłosił upadłość spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina. To od niej zaczął się szybki wzrost i upadek Janusza Palikota.
Niespełna 32-letni Rusłan Alisułtanow stał się właścicielem dawnego majątku Danone w Rosji. To człowiek bliski klanowi Kadyrowa, który od wojny czeczeńskiej rządzi tym jednym z najbiedniejszych regionów Rosji.
Od miesięcy ceny niektórych produktów żywnościowych na świecie znów pną się w górę. Drożeją oleje roślinne i produkty mleczne. Ceny masła rosną nieprzerwanie już od 14 miesięcy, w efekcie pobiły historyczny rekord.
Aż 83 proc. z nas wyrzuca jedzenie między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. W okresie świąt w naszych koszach najczęściej lądują owoce i warzywa, mięso, zupy, pieczywo, nabiał, ryby i sałatki.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Coca-Cola zdecydowała się zmienić swoje cele środowiskowe i rezygnuje z ambitnego planu zmiany opakowań na bardziej przyjazne środowisku. Organizacje ekologiczne są oburzone.
Największy polski producent drobiu myśli o sprzedaży, wycenia się nawet na 8 mld zł. W portfelu ma giełdową spółkę Gobarto, której akcje przeżywają hossę.
Nawet 18 osób mogło zostać poszkodowanych z powodu wycieku amoniaku w olsztyńskim Indykpolu. Ewakuowano całą załogę.
We wtorek w południe akcje grupy drobiarskiej drożały o blisko 4 proc. Rynek zareagował na dobre wyniki i zmiany w akcjonariacie.
W 2014 r. mięsna grupa zmagała się ze skutkami embarga na wieprzowinę. W tym chce skupić się na rozwoju.
W tym roku ma szanse paść rekord w naszym eksporcie rolno-spożywczym. Znaczący udział mogą mieć w tym państwa afrykańskie.
Brak informacji o tym kiedy kończy się loteria, może zachęcić do zakupu towaru po tym, jak już nie ma nagród.
Największa firma drobiarska ogłosiła wczoraj wezwanie ?na 23 proc. akcji mięsnej grupy z GPW. W przyszłości może się z nią połączyć.
Polski drób swój sukces zawdzięcza głównie ?niskim cenom. Jego producenci dostrzegli już jednak ?potencjał w produktach premium.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas