O swoim nowym podejściu do biznesu zarząd Otmuchowa poinformował oficjalnie pod koniec marca 2016 roku. Podał wówczas, że skupi się na żelkach, produktach śniadaniowych i batonach. Informując o nowej strategii nie ukrywał, że nie będzie inwestował w pozostałe segmenty rynku. Nie wykluczał także sprzedaży części aktywów.
We wtorek w komunikacie giełdowym zarząd potwierdził ostatecznie, że PWC Odra, Jedność oraz Aero Snack mają zmienić właściciela. Co wiąże się z podjęciem decyzji o, jak informuje: „zmianie klasyfikacji wybranych aktywów ujętych w sprawozdaniu finansowym spółki z dotychczasowej klasyfikacji jako aktywa inwestycyjne na aktywa przeznaczone do zbycia (...).
Kto może zainteresować się aktywami Otmuchowa, w tym szczególnie znaną dzięki chałwie Odrą? Jak wcześniej ustaliliśmy, nie interesują się nią giełdowi rywale Otmuchowa, czyli Wawel i Colian. Analitycy nie wykluczają natomiast, że może kupić je np. któryś z ukraińskich producentów słodyczy lub fundusz private equity.
Tymczasem roszczenia wysuwają byli pracownicy i akcjonariusze Odry. Informowaliśmy ostatnio, że o 1,5 mln zł ubiega się grupa reprezentowana przez radcę prawnego Błażeja Filipa Karnatowskiego. Chodzi przede wszystkim o brak realizacji zobowiązań wynikających z porozumienia zawartego 18 maja 2011 r., czyli tuż przed przejęciem kontrolnego pakietu w Odrze przez Otmuchów.
Realizacja nowej strategii ma przynieść Otmuchowowi dwucyfrową marżę EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) w 2020 r. oraz dwucyfrowy wzrost sprzedaży w kluczowych segmentach w latach 2016-2020.