fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Do Polski nadciąga fala potężnych fuzji i przejęć

123RF
W pierwszym półroczu nie obserwowaliśmy wzmożonej liczby transakcji. Ale najbliższe miesiące zapowiadają się bardzo ciekawie.

W I półroczu w Polsce odnotowano prawie 100 transakcji, niemal tyle samo co rok wcześniej. – Druga połowa roku będzie raczej stabilna i sama liczba transakcji utrzyma się na podobnym poziomie – uważa Alicja Kukla-Kowalska, ekspertka z firmy Fordata. Transakcji będzie tyle samo, ale ich wartość może mocno wzrosnąć, ale w toku jest kilka naprawdę dużych przejęć.

Aktywa na sprzedaż

– W Polsce zdecydowanie widać oznaki ożywienia na rynku M&A. Wbrew przewidywaniom, ten rok może okazać się bardziej intensywny i obfitujący w transakcje – mówi Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy. Dodaje, że byliśmy już świadkami sprzedaży Marmite przez fundusz Innova Capital czy przejęcia Magellana przez włoskie Banca Farmafactoring. Natomiast w sektorze bankowym Alior wraz z PZU uzgodnili zakup BPH od GE. Kto jeszcze może zmienić właściciela?

Na sprzedaż jest Raiffeisen Bank Polska i niewykluczone, że Pekao. Fundusz Mid Europa przymierza się do sprzedaży sieci Żabka. W energetyce pojawiły się doniesienia o planach sprzedaży ZE PAK przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka i polskich aktywów francuskiego EDF (doradza bank inwestycyjny Rothschild).

Wśród podmiotów, które mogą zmienić właściciela, wymienia się też sieć komórkową Play czy Multimedia (TV kablowa, internet, telefon). – Jeśli chodzi o większe transakcje, które mogą wydarzyć się w drugiej połowie roku, to być może zobaczymy sprzedaż spółki Konsalnet (ochrona – red.) czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych – dodaje Tomasz Pasiewicz, partner zarządzający w Saski Partners. Natomiast prawdziwym hitem byłaby sprzedaż serwisu Allegro przez Naspersa, nie wiadomo jednak, na ile prawdziwe są pogłoski o transakcji.

Atrakcyjne wyceny

Długofalowe konsekwencje ostatniego referendum w Wielkiej Brytanii dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej są w dużej mierze nieznane. – Na podstawie doświadczenia z ostatnich lat widzimy jednak, że czynniki makroekonomiczne, jak np. kondycja amerykańskiej gospodarki czy obniżka cen ropy, mają zdecydowanie większy wpływ na aktywność M&A niż pojedyncze wydarzenia polityczne – podkreśla Adam Zohry, ekspert z grupy audytorsko-doradczej Mazars.

Z jednej strony niepewność spowodowana Brexitem nie sprzyja podejmowaniu strategicznych decyzji, ale z drugiej przewartościowanie aktywów, do którego doszło po referendum w Wielkiej Brytanii może ożywić rynek i okazać się katalizatorem dla niektórych transakcji. Część zagranicznych koncernów mających centra w Wielkiej Brytanii może rozważać przejęcia firm w Europie, by dalej korzystać z pozbawionego barier dostępu do rynku wspólnotowego.

Dużą aktywność w zakresie fuzji i przejęć obserwujemy również na warszawskiej giełdzie. Nic dziwnego, skoro wyceny wielu firm są najniższe od lat. Katalizatorem transakcji mogą być też ostatnie zmiany w OFE. Fundusze są znaczącymi akcjonariuszami wielu spółek giełdowych i niewykluczone, że będą sprzedawać przynajmniej część pakietów.

Chętnych do ich odkupienia brakować nie powinno, bo firmy z GPW są łakomym kąskiem. Świadczy o tym fakt, że od początku roku ogłoszono już 16 wezwań do sprzedaży akcji. Według ekspertów w przyszłości właściciela zmienić mogą m.in. Netia, PCM, Skarbiec, ABC Data i deweloperzy.

Opinia

Jacek Chwedoruk, zarządzający warszawskim biurem Rothschild & Co.

Brexit może w krótkim terminie wyhamować aktywność fuzji i przejęć. Jednak za kilka tygodni sytuacja powinna się uspokoić i należy się spodziewać, że będziemy świadkami wielu transakcji. Jeszcze nigdy nie było tak wielu dużych, toczących się lub przygotowywanych transakcji M&A na polskim rynku, wiele z nich przekracza 1 mld euro. Widać dużą aktywność zakupową funduszy PE. Na razie perspektywy makroekonomiczne dla Polski się nie pogorszyły, chociaż widać wahanie inwestorów w sektorach regulowanych. Największą aktywność obserwujemy w branży FMCG i handlu detalicznego. Stosunkowo dużo dzieje się też w energetyce i bankowości. Widać rosnące zainteresowanie krajowych firm inwestycjami poza Polską, natomiast ustała za granicą aktywność firm z udziałem Skarbu Państwa, chociaż uczestniczą one nadal w projektach konsolidacyjnych w kraju (np. PZU/BPH).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA