19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:00 Publikacja: 30.12.2024 05:01
Foto: Adobe Stock
Zarówno ostatnie dane z portali rekrutacyjnych, jak też prognozy na przyszły rok dowodzą, że szeroki rynek pracownika (gdy niemal każdy był atrakcyjnym kandydatem) należy na razie do przeszłości. Z kolei najbardziej pożądanych w 2025 roku specjalistów łączy pewna wspólna cecha – mają zadbać o nasze szeroko rozumiane bezpieczeństwo. O bezpieczeństwo w internecie, na rynku energii, jak też w obszarze zdrowia fizycznego i psychicznego.
W 2025 roku rynek pracy wyraźnie podzieli się na specjalizacje cieszące się dużym zainteresowaniem pracodawców oraz te, które będą musiały stawić czoła trudnościom – przewiduje Roman Zabłocki, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Antal. Kto będzie cieszył się na tyle dużym wyborem ofert, by móc założyć koronę króla rynku pracy?
Dla części specjalistów znalezienie pracy może być w 2025 r. większym wyzwaniem niż dotychczas. Potrzebna im będzie większa elastyczność.
Przyszły rok ma wreszcie przynieść bardziej znaczące powiększenie sieci dróg ekspresowych i autostrad. Do ruchu zostanie włączonych w sumie 400 km, a na co najmniej 330 km ogłoszone zostaną przetargi.
Tak jak wyniki wewnętrznych wyborów mogą zdecydować o kształcie sceny politycznej w wieloletniej perspektywie, tak i wybory prezydenckie wpłyną na poszczególne partie oraz pozycję ich liderów.
Wybory szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) mogą wprowadzić świat sportu na nowe tory, ale bardziej prawdopodobne, że niemal wszystko zostanie po staremu.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Chociaż w ostatnim miesiącu 2024 roku opublikowano w internecie mniej ofert pracy niż w listopadzie, to pozytywnym sygnałem jest ich wzrost w ujęciu rocznym.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Nowa definicja nękania w pracy ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. Wystąpienie mobbingu nie będzie zależeć od tego, czy działanie sprawcy było intencjonalne.
Eksperci zajmujący się rynkiem pracy dostrzegają nowe zjawisko, które zaczyna się rozprzestrzeniać wśród pracowników. Młodzi pracownicy korporacji zaczynają zmieniać styl pracy, co potencjalnie może być niekorzystne dla firmy. Na czym polega „soft quitting”?
W przypadku zwrotu przez pracownika nienależnie pobranego świadczenia (np. odprawy), które uprzednio zwiększało jego dochód podlegający opodatkowaniu PIT, rozliczenie tego zwrotu może nastąpić na dwa sposoby: przez płatnika albo przez samego pracownika.
Nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy - taką informację przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jan Szyszko.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas