[b]Wysyłamy podwładnego w dwudniową delegację do Wielkiej Brytanii. Nie zamierzamy zapewnić mu żadnego wyżywienia. Opłacamy natomiast nocleg w hotelu oraz przelot samolotem w dwie strony. Z lotniska w Londynie odbierze go przedstawiciel reprezentujący naszego angielskiego klienta. Czy w ogóle, a jeśli tak, to jaką dietę powinniśmy mu wypłacić za czas podróży służbowej? Nasza firma nie ma żadnych przepisów wewnętrznych opisujących, jak (w jakiej wysokości) rozliczać należności w takich przypadkach. Księgowa mówi, że powinniśmy mu dać 64 funty brytyjskie.
Czy ma rację?[/b]
[b]Tak[/b]. Aby odpowiedzieć na pytanie czytelnika, należy sięgnąć do przepisów właściwego rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej regulującego warunki ustalania należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej dla pracowników sfery budżetowej. Regulacja ta będzie miała bowiem zastosowanie także w odniesieniu do pracowników firm prywatnych, które nie mają własnych zasad rozliczania delegacji.
Z treści rozporządzenia wynika, że kwota dobowej diety za pobyt w Wielkiej Brytanii to 32 funty. Pracownikowi, któremu nie zagwarantowano posiłków, przysługuje 100 proc. należności, w tym 15 proc. na śniadanie, 30 proc. na obiad, 30 proc. na kolację. A pozostałe 25 proc. delegowany może przeznaczyć na inne wydatki. Pracownik naszego czytelnika wyjeżdża w podróż trwającą dwa dni (dwie doby), dlatego kwotę diety przewidzianej w rozporządzeniu należy odpowiednio pomnożyć: 2 x 32 funty, co daje 64 funty. Inaczej byłoby np., gdyby pracownik dostał pełne bezpłatne wyżywienie. Wtedy dieta by mu nie przysługiwała w pełnej wysokości. Zatrudniony otrzymałby jedynie 25 proc. diety, czyli 8 funtów za dobę, a 16 funtów za dwie doby.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167999]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.)[/link][/i]