Plaga kradzieży wśród dzieci i młodzieży

Najczęściej młodzi kradną towar w sklepach, ale zdarza się również, że samochody.

Publikacja: 01.12.2023 03:00

Plaga kradzieży wśród dzieci i młodzieży

Foto: AdobeStock

Od początku roku w województwie warmińsko-mazurskim doszło do 450 kradzieży popełnionych przez dzieci i młodzież, o których poinformowane zostały sądy.

– Jeśli wartość rzeczy zabranej nie przekracza 800 zł, czyn ten stanowi wykroczenie – mówi mecenas Joanna Ryba z Kancelarii Radcy Prawnego Joanna Ryba. Tak jest od 1 października, gdy wartość, od której kradzież stanowi przestępstwo, podniesiono z 500 zł.

W województwie podlaskim w tym roku nieletni 458 razy dopuścili się kradzieży uznanych za wykroczenie i 40 razy za przestępstwo. Na terenie województwa śląskiego młodzi kradli 1126 razy. Do sądu rodzinnego przekazano 743 sprawy. Dopuścili się kradzieży sklepowych, kradzieży z włamaniem, kradzieży aut, a nawet rozboju przy użyciu niebezpiecznego narzędzia.

Czytaj więcej

Rosnąca liczba kradzieży to wyzwanie dla sklepów, zwłaszcza dla tych mniejszych

Z kolei na terenie Łódzkiego w 2023 r. z 567 kradzieży dokonanych przez nieletnich 67 to przestępstwa. Aż 94 proc. to kradzieże sklepowe.

W Małopolskim doszło do ok. 730 wykroczeń popełnionych przez nieletnich i ok. 80 przestępstw kradzieży (zarzuty postawiono 89 nieletnim).

– Do przestępstw doszło w obiektach handlowych, gastronomicznych czy mieszkaniach. Łupem padały artykuły chemiczne, drogeryjne, kosmetyczne, perfumeryjne, pieniądze, papierosy, alkohol, rzadziej sprzęt komputerowy – mówi podkom. Barbara Szczerba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Zgodnie z danymi z Systemu Analitycznego Krajowego Systemu Informacyjnego Policji w tym roku do końca października nieletni 2738 razy dopuścili się kradzieży, w tym 1223 razy kradzieży sklepowej, 39 razy kradzieży samochodu, a 22 razy kradzieży przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu. W stosunku do ok. 1,5 tys. nieletnich istnieje podejrzenie dopuszczenia się kradzieży. Dane zebrane w tym systemie dotyczą jednak tylko postępowań zakończonych przez sąd rodzinny, a sąd nie musi dawać informacji zwrotnej policji. Ponadto zbiera się je tylko z postępowań przygotowawczych prowadzonych przez policję. Kradzieży popełnionych przez nieletnich jest zatem więcej.

Mecenas Joanna Ryba zwraca uwagę, że kradzieże są najczęściej popełnianym czynem zabronionym przez nieletnich obok bójki, pobicia, rozboju i naruszenia nietykalności cielesnej. Dodaje, że na podstawie materiałów z akt sądowych i publikacji wydawanych przez praktyków można stwierdzić, że większość czynów zabronionych popełnianych przez nieletnich, takich jak kradzież, to rezultat lekkomyślności, naiwności i chęci wykazania się przed rówieśnikami.

Podkomisarz Barbara Szczerba mówi, że policjanci mogą zastosować wobec nieletnich pouczenie lub ostrzeżenie, ale jeśli uznają, że to nie wystarczy, przekazują dokumentację do sądu rodzinnego. Zgodnie z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wobec nieletnich, którzy dopuścili się czynu karalnego (przestępstwa i wykroczenia), sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, jak np. nadzór kuratora sądowego, umieszczenie w rodzinie zastępczej lub w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Wpływ na zastosowanie takiego środka ma m.in. wiek sprawcy, popełnienie czynu zabronionego po raz kolejny czy okoliczności popełnienia czynu zabronionego.

Arkadiusz Dorian Leśniak-Moczuk w pracy doktorskiej „Przejawy demoralizacji nieletnich. Analiza prawno-kryminologiczna” zauważa, że wśród czynników chroniących przed demoralizacją nieletnich wyróżnić można miejsce zamieszkania, pozytywne relacje z rodziną, wiarę w siebie i swoje osiągnięcia, zaangażowanie w życie szkoły i otoczenie społeczne, np. udział w zajęciach sportowych, uczestnictwo w życiu religijnym, dobre kontakty z rówieśnikami i nauczycielami.

Według mec. Joanny Ryby, aby zapobiegać popełnianiu kradzieży przez młodzież, należy działać wielotorowo.

– Do jednych trafia pogadanka w szkole, wizyta policjantów, u innych lepszy efekt może dać filmik przedstawiający konsekwencje takich działań czy prawdziwe historie opowiedziane przez sprawców żałujących swojego zachowania – uważa.

Czytaj więcej

Kradzież po 1 października 2023: kiedy przestępstwo, a kiedy wykroczenie

Policja prowadzi działania prewencyjno-profilaktyczne. W szkołach przypomina o odpowiedzialności prawnej i potrzebie reagowania na widoczne popełnianie kradzieży. Poza szkołą patroluje miejsca grupowania się młodzieży, legitymuje małoletnich bez opieki dorosłego, porusza temat odpowiedzialności karnej na festynach. W pierwszej połowie roku przeprowadziła 743 działania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa małoletnich. Odbyło się ok. 36 tys. spotkań, w których uczestniczyło 951 tys. osób.

Od początku roku w województwie warmińsko-mazurskim doszło do 450 kradzieży popełnionych przez dzieci i młodzież, o których poinformowane zostały sądy.

– Jeśli wartość rzeczy zabranej nie przekracza 800 zł, czyn ten stanowi wykroczenie – mówi mecenas Joanna Ryba z Kancelarii Radcy Prawnego Joanna Ryba. Tak jest od 1 października, gdy wartość, od której kradzież stanowi przestępstwo, podniesiono z 500 zł.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony