To ciąg dalszy złożonego postępowania, które prowadzi prokuratura - prócz najnowszych 19 zatrzymanych osób, kolejne 22 usłyszały zarzuty. Łącznie w toku prowadzonego śledztwa prokuratorskie zarzuty usłyszało już 323 osoby działające na rzecz czterech zorganizowanych grup przestępczych. 

Postępowanie prowadzi Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, instytucja przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzanie podatku VAT, wystawiania oraz przyjmowania nieprawdziwych faktur oraz prania pieniędzy. 

Czytaj więcej

Przymykali oko na złodzieja, oddadzą VAT

Ze względu na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator prowadzący wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec pięciu zatrzymanych. Wobec pozostałych prokurator zdecydował o poręczeniu majątkowym w wysokości 100 tys. złotych, dozorze policji i zakazie opuszczania kraju. 

Sprawcy mieli prowadzić przestępczą działalność od stycznia 2017 roku do października 2022 r. na terenie Warszawy, Bielsku-Białej, Gliwic oraz innych miejscowości. Proceder polegał na wystawianiu pustych faktur przez "znikających podatników" i "buforów" i obniżaniu kosztów działalności przez ich odbiorców. Dzięki temu uzyskano blisko 1,5 mld złotych.