Jest to czwarty akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym tzw. afery Getback. 

Sąd Okręgowy w Lublinie będzie rozpatrywał zachowanie dziesięciu pracowników Idea Bank w związku ze sprzedażą obligacji Getback, w skutek ich nabycia 165 klientów miało stracić ponad 30 milionów złotych. 

Oskarżonym zarzuca się m.in. dokonanie oszust w tym w odniesieniu do mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenia doradztwa inwestycyjnego, ofertowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej. Zarzuty dotyczą zespołów sprzedażowych z województwa lubelskiego oraz podkarpackiego.

Czytaj więcej

Sąd odesłał prokuraturze akt oskarżenia ws. Getback

Ich działanie opierało się na stosowaniu technik manipulacyjnych, czym namawiali pokrzywdzonych do nabycia produktu finansowego, co do którego klienci nie mieli pełnego obrazu funkcjonowania. Mieli kupić ponad 5 mln obligacji o wartości blisko 3 mld złotych, wyemitowanych przez GetBack po tym jak zostali wprowadzeni w błąd co do sytuacji finansowej spółki oraz możliwości jej wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ze względu na skalę emisji i wysokie oprocentowanie obligacji GetBack stopniowo tracił możliwość ich wykupienia, o czym nie informowano klientów, którym dalej sprzedawano obligacje.

Klienci Idea Banku stanowią największą grupę pokrzywdzonych - to cztery z dziewięciu tysięcy osób. Idea Bank przekazywał ich dane do domów maklerskich bez odpowiedniego upoważniego łamiąc tym samym tajemnicę bankową. Sama spółka do listopada 2017 roku prowadziła działalność maklerską bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. 

Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.