Rozpatrywana przez włoski sąd sprawa dotyczyła 59-letniego mężczyzny, który dwa lata wyszedł z klubu w stanie upojenia alkoholowego i wsiadł za kierownicę. Rozbił auto, ale na szczęście nikt nie ucierpiał. Sędzia postanowił na pół roku zawiesić wytoczony mu proces karny i w ramach próby skierować go do pracy społecznej w stowarzyszeniu rodzin ofiar wypadków drogowych. Jego praca będzie polegać na wkładaniu za wycieraczki zaparkowanych przez dyskotekami samochodów i wręczaniu ich bywalcom ulotek. Zawierają one ostrzeżenia przed konsekwencjami prowadzenia samochodów pod wpływem alkoholu i środków odurzających oraz informacje na temat kar, jakie za to grożą.

Możliwość poddania osoby sądzonej próbie wprowadzono we Włoszech w 2014 roku. Przepisy stanowią, że można odstąpić od wymierzenia kary za przestępstwa, za które grozi do czterech lat więzienia pod warunkiem, że sprawca przejdzie pomyślnie próbę pod kierunkiem wyznaczonego kuratora. Ma to na celu uwrażliwienie na powagę popełnionego czynu, a także nawiązanie relacji między sprawcą a ofiarą lub ze zbiorowością.

W kwietniu przyszłego roku sędzia zdecyduje, czy zastosowany eksperymentalnie środek przyniósł w tym przypadku oczekiwany skutek. Jeśli opinia będzie pozytywna, odstąpi od wymierzenia kary 59-latkowi.