Niechęć do oddawania łupów z potopu

Szwecja jest bardzo restrykcyjna w kwestii zwrotu łupów wojennych z ich czasów supermocarstwa. Tak starych zdobyczy w zasadzie się nie zwraca – uznaje Narodowa Rada Dziedzictwa. A co z rewindykacją skarbów zrabowanych później?

Aktualizacja: 15.07.2018 09:46 Publikacja: 15.07.2018 07:00

Niechęć do oddawania łupów z potopu

Foto: AdobeStock

Wszak piętnastometrowa akwarela: „Wjazd orszaku ślubnego Konstancji Austriaczki i Zygmunta III do Krakowa" znana pod nazwą „Rulon polski" nieznanego malarza została nam zwrócona przez Szwecję. To unikatowe dzieło określano jako „Rolkę sztokholmską" ze względu na długotrwałe jej przechowywanie najpierw w Królewskim Archiwum, a następnie w Zbrojowni Królewskiej w Sztokholmie. Zagrabiono je prawdopodobnie w czasie potopu. Jednak przekazanie Polsce rolki przez ówczesnego premiera Olofa Palmego w 1974 r. to wyjątek, podobnie jak zwrot zdobyczy wojennych Wyspom Owczym. Jak pisze w katalogu do ekspozycji o łupach wojennych Zbrojowni Królewskiej profesor Andrzej Rottermund, zwrot był postrzegany w szwedzkich kręgach muzealnych jako „niepotrzebny". Wspaniałomyślny gest Szwedów pomyślany jako podarunek dla Zamku Królewskiego został zgłoszony do parlamentarnego rzecznika praworządności, by zweryfikować akt daru.

Pozostało 82% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Ostatnia sprawa Przyłębskiej. Będzie sądzić ws. wniosku prezydenta
Praca, Emerytury i renty
Coraz dłuższe L4, w tym z powodów psychicznych. Znamy najnowsze dane
Prawo na świecie
Jest wyrok sądu ws. Romana Polańskiego i brytyjskiej aktorki
Praca, Emerytury i renty
Trzy zmiany w harmonogramie wypłat 800 plus w grudniu. Nowe terminy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
W sądzie i w urzędzie
Resort Bodnara ma pomysł na sądowe spory frankowiczów. Oto, co się zmieni
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką