- Według badań, przypomnienie o wizycie zmniejsza liczbę niezrealizowanych porad aż o połowę – mówił w środę wiceminister odpowiedzialny za cyfryzację medycyny Janusz Cieszyński. I zapowiedział, że w połowie 2019 r. ruszy system informatyczny, przypominający pacjentom o zaplanowanej wizycie opłacanej przez NFZ za pomocą SMS.

Czytaj także: RODO w szpitalu, czyli jak chronić intymność pacjenta

Umożliwi to nowelizacja ustawy o e-skierowaniach, nad którą obecnie pracują urzędnicy resortu zdrowia.

- Informatyzacja usuwa miejsce na kajet – mówił minister Cieszyński zapowiadając rozwiązanie, które sprawdziło się w wielu miejscach na świecie. Dodał, że według badań najefektywniejsze jest przypominanie pacjentom o zbliżających się terminach na tydzień, trzy dni i godzinę przed wizytą u lekarza.

Resort zdrowia pracuje też nad rozwiązaniem, które pozwoli powiadomić pacjenta o tym, że inny pacjent zrezygnował i zwolnił się wcześniejszy termin. Resort pracuje też nad zmianą harmonogramu kolejek NFZ tak, by wpisywano do niego nie tylko pierwszorazową wizytę, jak to się dzieje teraz, ale także te kolejne. – Dzisiaj harmonogram wizyt jest w rzeczywistości tylko fragmentem harmonogramu – tłumaczył wiceminister Cieszyński. Poprawi się też sprawozdawczość. Placówki będą musiały co tydzień raportować do Funduszu kto, kiedy i w jakim trybie został przyjęty. Codziennie poinformują go natomiast o liczbie pacjentów przyjętych po raz pierwszy.

- Chcemy, by system NFZ był bardziej „pacjentocentryczny" – zapowiedział wiceminister.