„Podczas VIII Krajowego Zjazdu Aptekarzy (KZA), który zakończył się 26 stycznia, aptekarze przyjęli szereg przepisów uderzających w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i ograniczających konkurencję na rynku aptecznym" – pisze Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNet, dodając, że polski samorząd może zostać ukarany za działania monopolistyczne i naruszające konkurencję. I podaje jako przykład belgijską izbę aptekarską, której władze nakazały zapłatę 225 tys. euro kary i wprowadzenie zmian w kodeksie etyki.

Chodzi o uchwałę Krajowego Zjazdu Aptekarzy, która zakazuje sieciom aptecznym wykorzystywanie magistra farmacji w charakterze słupa i nakłanianie go do otwarcia na własne nazwisko apteki, która w rzeczywistości będzie finansowana i zarządzana przez sieć. Obowiązująca od połowy 2017 r. ustawa zwana apteką dla aptekarza umożliwia otwarcie nowej apteki tylko farmaceucie. Jak wynika z informacji samorządu aptekarskiego, sieci apteczne, których właścicielem jest zwykle niefarmaceuta, znalazły sposób, by to obejść.

Czytaj także:

Apteka nie tylko dla aptekarza - jak przedsiębiorcy omijają przepisy

– Stąd zdecydowana postawa KZA. Naczelna Rada Aptekarska jest przeciwna wpływowi niefarmaceutycznych właścicieli, zwłaszcza sieci aptek, na aptekarzy. Słupowanie to jego nowa forma. Oferując magistrom farmacji finansowanie, franczyzę lub podpisywanie weksli, w istocie przejmują faktyczną kontrolę nad apteką, jej sposobem pracy, w tym oferowanym asortymentem. A cała odpowiedzialność spada na ubezwłasnowolnionego aptekarza. To jest tzw. firmanctwo. Działalność niedozwolona, a w tym przypadku szczególnie niebezpieczna dla pacjentów, ale i aptekarzy-słupów – mówi mgr Mariusz Politowicz z NRA.

A Marcin Wiśniewski, członek NRA i przewodniczący Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, dodaje, że przekaz PharmaNet jest próbą obrony ewidentnego naruszania prawa przez swoich członków oraz aptekarzy, której efektem może być sprowadzenie zagrożenia zdrowia lub życia pacjentów.