Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała negatywnie senacką poprawkę do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, która do zmieniającego prawo farmaceutyczne art. 83 pkt 13, czyli przepisu o sankcjach za naruszanie niezależności farmaceuty, kierownika apteki lub hurtowni dodawała słowo „uporczywie".

– Ustawa o zawodzie farmaceuty, czyli o wolnym zawodzie medycznym, musi definiować i gwarantować niezależność oraz związaną z nią odpowiedzialność za pracę jako bezwzględne cechy wolnego zawodu. Wprowadzenie słowa „uporczywy" powodowałoby, że niezależność farmaceutów można by naruszać do nieokreślonych granic, stwarzając zagrożenie dla pacjentów. W tych nieokreślonych granicach nikt nie odpowiadałby za szkodę pacjenta – tłumaczy Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA).

Czytaj także:

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty: zmierzą ciśnienie i cukier

– Chciałbym zobaczyć reakcję izby lekarskiej, gdybyśmy wprowadzili podobny zapis do ustawy o zawodzie lekarza i powiedzieli medykom, że naruszanie ich niezależności zawodowej będzie rodziło skutki tylko wówczas, gdy będzie uporczywe – mówi Jerzy Przystajko, farmaceuta, ekspert partii Razem ds. ochrony zdrowia.

Komisja odrzuciła także drugą poprawkę do art. 83 pkt 17, która komplikowała administracyjnie unieruchomienie placówki, w której podmiot uniemożliwia wykonywanie zadań kierownikowi apteki albo hurtowni.

– Gdyby poprawka przeszła, inspekcja farmaceutyczna nie miałaby możliwości unieruchomienia placówki, w której nie ma kierownika, co jest nie tylko sprzeczne z przepisami prawa farmaceutycznego, ale stanowi ewidentne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego – dodaje Marcin Wiśniewski.

Senatorowie chcieli, by inspektor farmaceutyczny dał placówce czas na usunięcie uchybień.

Posłowie odrzucili także poprawkę do art. 83 pkt 9, która dodawała mechanizm wyłączenia z możliwości wydania wyrobów medycznych i leków stosowanych w antykoncepcji:

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– Jestem ciekaw, kiedy Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris wyda poradnik „Jak legalnie odmówić wydania środków antykoncepcyjnych z apteki". Przepis ten dotyczy teraz nie tylko leków antykoncepcyjnych, których wydania farmaceuta na podstawie tego przepisu mógł odmówić już teraz, ale także wyrobów medycznych, np. wkładek wewnątrzmacicznych, które można kupić tylko w aptece – mówi Przystajko.

Etap legislacyjny: prace w komisji senackiej