- To nie jest czas wolny, gdy możemy iść do sklepu, wyjść z psem na spacer, czy po bułki. To czas, gdy musimy być w domu, tam, gdzie powinniśmy przebywać – wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski informując o wprowadzonych w Polsce metodach ścisłej kontroli osób w kwarantannie. Zaapelował o poważne podejście do kwarantanny. Za jej nieprzestrzeganie grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

– Do drzwi każdej osoby objętej kwarantanną zapuka policja, zapyta, czy wszystko w porządku, czy czegoś nie trzeba, ale też potwierdzi, czy osoba objęta kwarantanną jest tam, gdzie powinna być – mówił minister.

Decyzję administracyjną o poddaniu kwarantannie danej osoby podejmuje powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny jako decyzja administracyjna. Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni licząc od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Czego nie robić podczas kwarantanny?

Podczas kwarantanny zakazane jest opuszczanie miejsca izolacji. Jakikolwiek  kontakt z innymi osobami trzeba ograniczyć do minimum, a jeśli to niemożliwe - należy zachować bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra (według niektórych zagranicznych ekspertów 3,5-4 metry).

Ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a czas inkubacji infekcji wynosi do 14 dni, przez okres domowej kwarantanny osoby nią objęte nie mogą chodzić do prac czy po zakupy. Nie mogą także wychodzić na spacery ani wyprowadzać psa. Jedynym sposobem zaczerpnięcia świeżego powietrza może być wyjście na balkon lub własny ogródek, ale tylko wtedy, gdy zapewniony jest brak kontaktu z sąsiadami.

Członkowie rodziny lub inne osoby żyjące pod jednym dachem z osobą objętą kwarantanną też muszą przestrzegać jej zasad. Nie powinny spać ani jeść w tym samym pomieszczeniu. Jeżeli nie jest możliwe korzystanie z oddzielnych łazienek, trzeba bardzo ściśle przestrzegać zasad higieny i dezynfekcji.

O zrobienie zakupów podczas kwarantanny można poprosić rodzinę, znajomych, sąsiadów. Można też zamówić zakupy w sklepie internetowym, ale trzeba poinformować kuriera, że kupujący jest objęty kwarantanną. Torby lub paczki z zakupami dostarczyciele powinni wówczas zostawić przed drzwiami i odejść.

Czy sąsiedzi lub znajomi mogą zabrać wystawione przed drzwi śmieci? Ponieważ  na workach ze śmieciami mogą znajdować się wirusy, zaleca się, by zgromadzone śmieci składować w domu.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Nie ma jeszcze wytycznych dla poddanych kwarantannie właścicieli zwierząt, które muszą wychodzić na spacer.  WHO podkreśla, że nie ma żadnych dowodów na to, aby koty czy psy zostały zainfekowane czy też były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa wywołującego COVID-19. W podobnym tonie wypowiada się amerykańskie Centres of Disease Control and Prevention.

W tej sytuacji można poprosić o pomoc w opiece znajomych lub sąsiadów. Psa trzeba przekazać przed drzwiami mieszkania, unikając bliskiego kontaktu. Po spacerze trzeba przestrzegać zasad higieny dotyczących mycia rąk.

Co robić podczas kwarantanny?

Trzeba monitorować swój stan zdrowia, przynajmniej dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała i zapisywać wszystkie objawy oraz stosować się do wskazówek Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Poza tym robić to, co zalecane jest wszystkim: często myć ręce, unikać dotykania oczu i ust, dezynfekować dotykane powierzchnie.

W razie pogorszenia samopoczucia, należy natychmiast poinformować przez telefon Państwową Inspekcję Sanitarną i zgłosić się do szpitala zakaźnego (czytaj: 19 szpitali przekształconych w zakaźne).

Co z pieniędzmi?

Za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach stanowi decyzja inspektora sanitarnego. Może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji.

Jeżeli w trakcie kwarantanny lekarz uzna za  uzasadnione wydanie orzeczeniae o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zaświadczenie lekarskie, to  ono będzie podstawą  do wypłaty  świadczeń z tytułu choroby.