Sędzia wyznaczyła termin rozpoczęcia procesu Donalda Trumpa

Proces sądowy wytoczony przeciwko byłemu prezydentowi USA, Donaldowi Trumpowi ma rozpocząć się w maju 2024 roku. Sprawa dotyczy przetrzymywania przez Trumpa tajnych dokumentów.

Publikacja: 21.07.2023 18:59

Sędzia wyznaczyła termin rozpoczęcia procesu Donalda Trumpa

Foto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Przewód sądowy rozpocznie się najprawdopodobniej 20 maja, a sześć dni wcześniej odbędzie się rozprawa przedprocesowa. 

Taki terminarz jest bardzo nie na rękę partii republikańskiej i samego Donalda Trumpa, który złożył wniosek o odłożenie procesu na okres po zakończeniu prowadzonej kampanii wyborczej. Donald Trump jest bowiem kandydatem Partii Republikańskiej i według amerykańskich sondaży, na ten moment ma najwyższe poparcie wśród swoich współkandydatów. 

Sędzia odrzuciła jednak wniosek prezydenta i wskazała przy tym, że tak długi termin jest spowodowany obszernym materiałem, który wymaga analizy, obejmuje on zarówno dokumenty jawne jak i niejawne. 

Łącznie Trumpowi postawiono 37 zarzutów dotyczących przetrzymywania dokumentów o ścisłym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, zawierających tajemnice państwowe. Były prezydent miał je przechowywać w jednej ze swojej posiadłości i utrudniał władzom ich odzyskanie. Prokuratura prowadząca postępowanie chciała by proces rozpoczął się w grudniu tego roku, wskazując przy tym, że "dowody nie są skomplikowane i nie ma potrzeby przedłużania postępowania". 

Nie zgodził się z tym zespół prawniczy broniący polityka - "charakter sprawy jest niezwykły i wymaga więcej czasu na przygotowanie". Swoje wnioski argumentowali również opinią iż przed wyborami, proces byłego polityka nie będzie sprawiedliwy. 

Najbliższe miesiące nie będą łatwe dla Donalda Trumpa:

- w październiku ma rozpocząć się jego proces przed sądem w Nowym Jorku: politykowi i jego synom zarzucono udział w oszustwie na wysokość około 250 mln dolarów. Mężczyźni mieli zawyżać wartość pół golfowych, hoteli i innych nieruchomości celem uzyskania pożyczek i zabezpieczeń. 

- 15 stycznia 2024 r. czeka go pozew o zniesławienie felietonistki E. Jean Carrol, która oskarżyła go o gwałt w połowie lat 90. 

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży