Jak informowała "Gazeta Wrocławska", na profilu „babkibabkom" prowadzonym przez Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy, pojawiło się zdjęcie młodej, szczupłej kobiety w stroju medyka. Z podpisu wynikało, że fotografia przedstawia neonatolożkę o imieniu Ewa, która jest w 30 tygodniu ciąży i nie zmaga się ze zbędnymi kilogramami.

"Bądź jak Ewa, zamknij lodówkę i jedz dla dwojga a nie za dwoje. Ułatwisz życie i nam i sobie" - apelował autor wpisu otagowanego hasłami: ciąża, dieta, otyłość, powikłania.

Wpis wywołał burzliwą dyskusję, wielu komentujących oceniło go jako niedopuszczalny i piętnujący osoby otyłe. Wśród komentarzy umieszczanych przez szpital pojawiły się uwagi: „Wspieranie podczas porodu to nie wspieranie w zamienianiu się w wieloryba. Zdaje się, że to odmienne kwestie", „Dla mnie odrażająca jest otyłość. I to, co zbędne kilogramy robią człowiekowi", „Zdajemy sobie sprawę, że otyłe pacjentki mogą być traktowane inaczej, gorzej. Sama niejednokrotnie muszę się powstrzymywać i być poprawną politycznie".

W kolejnym poście do autorstwa wpisu przyznała się wicedyrektor szpitala ds. medycznych lek. med. Gizela Jagielska. Zapowiedziała, że w mediach społecznościowych i na blogu przedstawiciele szpitala planują wrócić do cyklu wpisów o problemie otyłości, nie tylko w ciąży, ale też w ginekologii.

"Napiszemy szerzej o tym, że otyłość to nie tylko problem na czas ciąży i porodu, przeczytacie i zobaczycie jakie konsekwencje niesie za sobą wtedy, kiedy już bliżej nam do bycia babcią niż mamą. Będziecie też miały okazję posłuchać live'u z naszymi chłopakami z II piętra, czyli ginekologami, o tym jak trudno operować otyłą pacjentkę" - wyjaśniła lek. Gizela Jagielska.

Stanowisko w sprawie zajął Rzecznik Praw Pacjenta, który uznał, że treści publikowane przez szpital miały na celu zawstydzenie i szykanowanie osób otyłych i wezwał placówkę m.in. do przeproszenia kobiet, które mogły poczuć się urażone wpisami.

Także HFPC uznała, że treść wpisów uderza w osoby otyłe i zwróciła się w tej sprawie do Starosty Oleśnickiego, gdyż Szpital w Oleśnicy jest jednostką samorządu powiatowego.

- Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, a dodatkowo Konstytucja RP zakazuje dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. Dlatego zdaniem Fundacji wszystkie akcje i działania edukacyjne powinny odbywać się z poszanowaniem praw pacjentów, gdyż w przeciwnym razie mogą odnieść odwrotny skutek - podkreśla HFPC.

W ocenie Fundacji, treść wpisów umieszczonych w portalach społecznościowych może nasuwać wątpliwości co do realizacji praw pacjentów przez Powiatowy Zespół Szpitali.

"Z jednej strony sytuacja ta może wywoływać zaniepokojenie co do sposobu traktowania pacjentek z otyłością lub nadwagą przez personel Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. Natomiast z drugiej strony tego typu publiczne wypowiedzi mogą powodować, że pacjentki i pacjenci w obawie przed stygmatyzacją ze względu na swoją wagę będą rezygnować z poszukiwania pomocy medycznej w Powiatowym Zespole Szpitali. Sytuacja ta może powodować, że część mieszkanek i mieszkańców powiatu oleśnickiego może zostać pozbawiona równego dostępu do opieki medycznej i świadczeń medycznych, do których mają oni prawo zgodnie z przepisami" – czytamy w piśmie HFPC.

Fundacja oczekuje, że  samorząd powiatu oleśnickiego podejmie działania, które zagwarantują pacjentom szpitala w Oleśnicy, że nie będą musieli się obawiać zagrożenia swojego prawa do poszanowania godności w trakcie udzielania świadczeń medycznych.