- Konto bankowe osobiste, jest kontem wspólnym, gdy upoważniam do tego rachunku męża? Czy z chwilą upoważnienia do konta to konto staje się wspólne? Czy upoważniając do konta nie mam prawa dobrowolnie dysponować o środkach pieniężnych znajdujących się na koncie i muszę wszystko konsultować z osobą upoważnioną –
pyta nasza Czytelniczka.
Paweł Jaśkiewicz, prawnik z międzynarodowej kancelarii Gide Loyrette Nouel wyjaśnia, iż w pierwszej kolejności należy ustalić czy „upoważnienie" jest w istocie udzieleniem pełnomocnictwa czy modyfikacją umowy rachunku bankowego, w ramach której mąż stałby się współposiadaczem (zwykle na podstawie aneksu do takiej umowy).
W sytuacji standardowej – w braku odmiennych postanowień w umowie lub treści pełnomocnictwa – Czytelniczka mogłaby swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku, a pojawienie się dodatkowej osoby (współposiadacza lub pełnomocnika) nie wpływa na zakres uprawnień pierwotnego posiadacza rachunku.
Ekspert zwraca uwagę, iż w życiu codziennym często nie odróżnia się dwóch podstawowych sytuacji, tj. rachunku wspólnego i pełnomocnictwa do rachunku.