Reklama

Skazani na prawa dla gejów

Trybunał w Strasburgu nakazuje Włochom uznanie związków homoseksualnych. To precedens także dla Polski.

Aktualizacja: 23.07.2015 09:59 Publikacja: 22.07.2015 20:47

Skazani na prawa dla gejów

Foto: 123RF

Wyrok jest przełomowy. 65 lat od podpisania europejskiej konwencji praw człowieka strasburscy sędziowie po raz pierwszy uznali, że artykuł 8 tego dokumentu przyznający „każdemu prawo do ochrony prywatności i życia rodzinnego" odnosi się także do związków osób tej samej płci. Ponieważ Włochy nie uznają takich związków, krzywdzą homoseksualistów – uważa siedmiu prawników, którzy wydali wyrok.

Ich zdaniem władze w Rzymie nie muszą ustanawiać małżeństw osób tej samej płci, ale powinny powołać dla nich instytucję partnerstwa rejestrowanego lub związków partnerskich, która zapewniałaby m.in. prawo do dziedziczenia i opieki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Sądy i trybunały
Czy Trybunał Konstytucyjny będzie sam publikował swoje wyroki? Próba odblokowania TK
Prawo w Polsce
Czy można zagrodzić jezioro? Wody Polskie wyjaśniają
Konsumenci
Zawieszenie obowiązku spłaty rat z mocy prawa nie zawsze korzystne dla konsumenta
Prawo karne
Afera KPO. Prokuratura Europejska przejmie postępowanie w sprawie nieprawidłowości
Prawo drogowe
Będzie podwyżka opłat za badania techniczne aut. Wiceminister podał kwotę
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama