W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który uparł się opodatkować przydomowe tunele do hodowli sadzonek warzyw.

Z wnioskiem o wykładnię przepisów o PIT wystąpił rolnik. Wyjaśnił, że prowadzi działalność rolniczą w postaci produkcji roślinnej. Opłaca podatek rolny i jest podatnikiem VAT na zasadach ogólnych.

Na potrzeby prowadzonego gospodarstwa potrzeby hoduje pod ogrzewanymi tunelami foliowym o powierzchni przekraczającej 50 mkw. rozsady roślin (kapusta, kalafior, por, seler itd.), które następnie wysadza na pole i dalej uprawia. Efektem końcowym tej produkcji roślinnej jest towar w postaci warzyw, które sprzedaje. Podkreślił, że sadzonek nie sprzedaje innym osobom.

Podatnik zapytał, czy uprawa sadzonek pod ogrzewanymi tunelami o powierzchni powyżej 50 mkw. na własne potrzeby to część działalności rolniczej, która jest wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zauważył, że specjalna tabela dotycząca rodzajów działów specjalnych wymienia m.in. uprawy w tunelach ogrzewanych powyżej 50 mkw. roślin ozdobnych i pozostałych. Ocenił, że uprawa rozsad w takich tunelach na potrzeby własne mieści się w tej kategorii, więc nie korzysta z wyłączenia z PIT dla działalności rolniczej. Jako przychód z działów specjalnych na zasadzie wyjątku podlega opodatkowaniu PIT. Przy czym jego zdaniem przychód to kwoty zaoszczędzone na zakupie sadzonek. Zauważył tylko, że co do zasady wybór metody opodatkowania (księgi podatkowe, rachunkowe bądź normy szacunkowe) należy do podatnika.

Rolnik nie dał za wygraną. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi zauważył, że sadzonki uprawiane pod ogrzewanymi tunelami nie są przedmiotem obrotu gospodarczego. Ich uprawa stanowi jedynie etap procesu produkcji roślinnej w prowadzonym gospodarstwie.

Ta argumentacja przekonała WSA. Przypomniał, że podatnik, aby mógł być opodatkowany podatkiem dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej, musi uzyskiwać przychody z tego źródła. Tymczasem skarżący nie sprzedaje sadzonek (rozsad) roślin uprawianych pod ogrzewanymi tunelami.

Tak samo uznał NSA. Zgodził się, że skoro rolnik nie uzyskuje żadnych przychodów z upraw pod ogrzewanymi tunelami, to nie prowadzi działów specjalnych. Jak tłumaczyła sędzia sprawozdawca Katarzyna Wolna-Kubicka, zysk uzyskuje dopiero ze sprzedaży warzyw.

Wyrok jest prawomocny.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

sygnatura akt: II FSK 2183/15

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl