W tej części rankingu prezentujemy największe kancelarie i firmy doradztwa podatkowego. Z zebranych przez nas danych wynika, że w 2019 r. gros uczestników rankingu zwiększyło zatrudnienie. Co ważne, również w czasach kryzysu spowodowanego pandemią doradcom nie powinno zabraknąć pracy.

Na pierwszym miejscu zestawienia po raz kolejny uplasowała się firma Deloitte, która zatrudnia 195 doradców podatkowych, czyli o piętnastu więcej niż przed rokiem. W Deloitte pracuje też 17 innych osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Drugą największą firmą jest KPMG. Jej zespół powiększył się w ciągu roku ze 138 do 150 doradców. Na rzecz KPMG pracuje też 29 adwokatów i radców prawnych.

Trzecie miejsce zajmuje PwC z zespołem liczącym 121 doradców podatkowych i 42 innych osób świadczących usługi doradztwa. Czwarta jest firma EY, zatrudniająca 106 doradców i 38 osób uprawnionych do czynności doradztwa podatkowego.

Kolejny dobry rok

Na piątą pozycję z siódmej awansowała firma Rödl & Partner, dla której pracuje 39 doradców. To sześć osób więcej, niż w poprzednim roku.

Jak mówi Michał Gosek, associate partner, doradca podatkowy w Rödl & Partner, po bardzo dobrym 2018 roku, w którym większość renomowanych kancelarii podatkowych osiągnęła rekordowe obroty, rok 2019 okazał się jeszcze lepszy. A tym, co przyczynia się do sukcesu na rynku doradczym, są silne i trwałe relacje z klientami.

-Należy podkreślić, iż przesłanie opinii czy domknięcie transakcji nie powinno być końcem obsługi danego klienta, lecz punktem wyjścia do dalszych relacji. Rola współczesnych doradców nie powinna ograniczać się do biernego oczekiwania na pytania klienta, lecz polegać na inicjowaniu procesów poprzez uświadomienie klientom czekających na nich szans lub grożącego ryzyka – mówi Michał Gosek.

Szósta jest firma MDDP, z zespołem 35 doradców. Siódme miejsce należy do firmy Crido, dla której pracuje 32 doradców. Bez zmian pozostają kolejne pozycje w pierwszej dziesiątce. Ósme miejsce zajęła kancelaria Paczuski Taudul, której zespół liczy 26 doradców. Dziewiąta jest kancelaria GWW, dla której pracuje 24 doradców, a dziesiąte miejsce należy do TPA Poland, z 20 doradcami. 18 doradców zatrudnia jedenasta w kolejności firma ETL.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Liczą się nowe technologie

Do najszybciej rozwijających się firm należy też Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA, która powiększyła swój zespół licencjonowanych doradców podatkowych z 11 do 16 osób. Dzięki temu awansowała na 12. miejsce zestawienia, z miejsca 20.

Jak mówi mec. Magdalena Saja, prezes zarządu spółki Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA, epidemia Covid-19 pokazuje, że już od dawna usługi doradcze i wiele innych usług niematerialnych powinny być nastawione na pracę zdalną, wykorzystanie nowoczesnych narzędzi IT oraz bezpiecznych komunikatorów.

- Już od wielu lat działamy w ten sposób, więc przykry okres Covid - 19 nas nie zaskoczył. Płynnie przenieśliśmy obsługę naszych klientów, uczestnictwo w inicjatywach legislacyjnych i współpracę z Ministerstwem Finansów na system pracy zdalnej, przy zagwarantowaniu pełnego bezpieczeństwa informacji – mówi mec. Saja.

Miejsce 13. zajmuje ISP Modzelewski i Wspólnicy (15 doradców), a miejsce 14 - RSM Poland (14 doradców). Po 12 doradców podatkowych pracuje dla kolejnych w zestawieniu firm Grant Thornton, KNDP i ALTO Tax.

Swój zespół znacząco powiększyła również kancelaria Martini i Wspólnicy – z 6 do 10 doradców podatkowych. Z kolei zespół KDCP liczy 6. licencjonowanych doradców, dwie osoby więcej, niż w poprzednim roku.

Pracy nie zabraknie

Co ważne, fachowcy będą potrzebni także w czasach kryzysu.

- Doradcom podatkowym nie zabraknie pracy. Po zakończeniu stanu epidemii będziemy mieli do czynienia ze wzmożoną aktywnością organów podatkowych, m.in. wydawaniem licznych decyzji. Obawiam się też, że dojdzie do sporów dotyczących korzystania z ulg przewidzianych w tzw. tarczy antykryzysowej. Przepisy są dość nieprecyzyjne, więc urzędy mogą kwestionować fakt, że trudna sytuacja firmy była wynikiem epidemii – mówi Andrzej Nikończyk, wspólnik w Kancelarii KNDP.

Zobacz całą tabelę

Zobacz całą tabelę

Zobacz cały 14. Ranking firm doradztwa podatkowego 2020