Już po raz dziesiąty redakcja „Rzeczpospolitej" przyznała nagrody najlepszym firmom doradztwa podatkowego oraz najlepszym specjalistom podatkowym. Pierwsze miejsce – zarówno pod względem wielkości firmy, jak i wysokości przychodów – zajmuje Deloitte. Firma zatrudnia najwięcej doradców – 166 i osiągnęła najlepszy wynik finansowy. Jej przychody za 2015 r. wyniosły prawie 185 mln zł – to wzrost o 27 mln zł (czyli 17 proc.) w stosunku do roku poprzedniego.

Przychody firm z wielkiej czwórki wynoszą łącznie ok. 660 mln zł, czyli o ponad 60 mln zł więcej niż w roku poprzednim (wzrost o 10 proc.) Zaś pierwsza dwudziestka naszego rankingu wypracowała w sumie blisko 900 mln zł (wzrost o ok. 100 mln zł).

Firmy doradztwa nie ukrywają, że ich sukces finansowy to w dużej mierze efekt aktywności ustawodawcy. Liczne zmiany przepisów sprawiają, że rośnie popyt na ich usługi.

Jednak prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, szefowa Krajowej Rady Doradców Podatkowych podkreśla, że zmiany przepisów oznaczają dla doradców także duże wyzwanie. – Obawiam się, aby uszczelnienie systemu nie skończyło się polowaniem na uczciwych podatników – mówiła podczas gali w „Rzeczpospolitej".

W tym roku po raz pierwszy nagrodziliśmy też sukcesy, jakie uczestnicy rankingu odnieśli w 2015 r. w trzech kategoriach: prestiżowych transakcji, wygranych przed sądami oraz innowacyjnych rozwiązań. Wyboru dokonała kapituła pod przewodnictwem prof. Hanny Litwińczuk, w której skład weszli wybitni przedstawiciele świata nauki oraz organizacji przedsiębiorców.

– Doceniliśmy m.in. zaangażowanie doradców w pomoc gminom w procesie centralizacji VAT oraz spółkom w dokumentacji cen transferowych – powiedziała prof. Litwińczuk.

Po raz drugi, wraz z Gazetą Giełdy „Parkiet", wyróżniliśmy też firmy doradztwa, które obsługiwały najwięcej spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ponownie zwyciężyła firma KPMG, która świadczy usługi dla 106 emitentów.

Dziesięć lat to również okazja do podsumowań. Firmą dziesięciolecia jest PwC, która przez osiem lat była największym podmiotem na rynku. Doradcą dziesięciolecia jest m.in. Tomasz Michalik, którzy osiem razy był liderem w VAT.

10. Ranking Firm Doradztwa Podatkowego:

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Największe firmy według liczby doradców podatkowych

Inne ciekawe aktywności zgłoszone przez uczestników rankingu

Firmy doradztwa obsługujące najwięcej spółek giełdowych

Firmy zajmujące się doradztwem podatkowym cz. 1

Firmy zajmujące się doradztwem podatkowym cz. 2

Firmy zajmujące się doradztwem podatkowym cz. 3

Największe firmy według przychodów za 2015 rok

Przyrost/spadek przychodów 2015/2014 rok w mln

Przyrost/spadek przychodów 2015/2014 rok w procentach

Ranking według regionów

Rekomendacje - najlepsi specjaliści

Wyróżnienia przyznane przez Kapitułę Rankingu