Reklama
Rozwiń
Reklama

Umowa o dzieło na niską kwotę nie pozbawia statusu bezrobotnego - wyrok WSA

Niedopuszczalne jest pozbawienie osoby statusu bezrobotnego i związanych z nim socjalnych świadczeń z powodu umowy o dzieło o wartości 300 zł.

Aktualizacja: 09.07.2021 19:38 Publikacja: 09.07.2021 07:45

Umowa o dzieło na niską kwotę nie pozbawia statusu bezrobotnego - wyrok WSA

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który zawarł taką umowę i z tego powodu utracił status bezrobotnego oraz prawa do zasiłku i zabezpieczenia społecznego. Zadecydował tak starosta, stwierdzając, że petent podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową – i bez znaczenia jest tu niska, jednorazowa kwota za wykonane dzieło i to, że „zatrudnienie" trwało kilka godzin.

Czytaj także:

Stracił status bezrobotnego, bo ćwiczył w Wojskach Obrony Terytorialnej

Mężczyzna tłumaczył, że sądził, iż musi informować urząd, tylko jeśli zawrze umowę o pracę lub zlecenie. Rozstrzygnięcie utrzymał jednak w mocy wojewoda i tak sprawa trafiła do sądu.

WSA w Olsztynie uchylił decyzję i przekazał sprawę organowi do ponownego rozpatrzenia. Sąd uznał, że organy muszą pamiętać o zasadzie proporcjonalności z art. 31 ust. 3 konstytucji. Głosi ona, że ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw można ustanawiać tylko ustawą i tylko gdy są konieczne w demokratycznym państwie m.in. dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Sąd podkreślił, że status bezrobotnego nie zależy od uznania organów, ponieważ treść art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest kategoryczna i żadne okoliczności poza wymienionymi w ustawie nie mogą mieć znaczenia przy określaniu tego statusu.

Reklama
Reklama

–Pozbawienie statusu osoby bezrobotnej, a w konsekwencji prawa do zasiłku i prawa do zabezpieczenia społecznego, gdy dana osoba tylko kilka godzin wykonywała usługę na podstawie umowy o dzieło i uzyskała niewielki dochód, jest więc nieadekwatne i narusza konstytucyjną zasadę proporcjonalności – uzasadniał sędzia sprawozdawca Adam Matuszak.

Sygnatura akt: II SA/Ol276/21

Prawo drogowe
Koniec z masowym oblewaniem kursantów? Pomóc ma nowy system
Edukacja i wychowanie
Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2026
Opinie Prawne
Szymaniak: A ile dywizji ma prokuratura, czyli o powodach obrony Ewy Wrzosek
Samorząd
To już pewne. Będzie więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych
Prawo karne
Areszt dla Zbigniewa Ziobry. Posiedzenie sądu odroczone
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama