Czternasta emerytura w 2021 r. to 1250,88 zł brutto.

- Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS, żeby zapytać o to czy już mogą składać wnioski o wypłatę czternastki. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tzw. automatu, czyli bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dodatkowe świadczenie dostaną te osoby, które w dniu 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie tj. m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Czytaj więcej

14. emerytura w listopadzie 2021 roku - dla kogo i w jakiej wysokości

14. emerytura to świadczenie wypłacone jednorazowo i nie każdy emeryt otrzyma pełną kwotę. Niektórzy nie dostaną ani złotówki.

- Pełną kwotę otrzymają osoby, które dostają od nas nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę" – wyjaśnia Kowalska-Matis. - To oznacza, że jeśli na przykład czyjaś emerytura wynosi 3000 zł, to wtedy jego czternastka będzie mniejsza o 100 złotych – dodaje.

Na czternastkę nie załapią się osoby otrzymujące najwyższe emerytury, czyli co najmniej 4 tys. 150,88 zł brutto. (ok. 3 tys. 300 zł na rękę).

Czternasta emerytura będzie opodatkowana i oskładkowana na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Natomiast - co ważne - z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.